27. května 2015 17:20 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Muž chce vysoudit z těžební firmy OKD přes 2,4 miliardy korun

Důl Karviná společnosti OKD. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Důl Karviná společnosti OKD. | foto: OKDČTK

PRAHA Přes 2,4 miliardy korun chce Otakar Černý po těžební společnosti OKD. V žalobě tvrdí, že firma neoprávněně používá zlepšovací návrh, ve kterém má Černý podíl, a firma se tak při těžbě uhelných kalů bezdůvodně obohacuje.

Žalobu ve středu projednával pražský městský soud, který se k případu kvůli doplnění důkazů vrátí 2. září.

Černý chtěl původně po těžební firmě přes miliardu, ale ve středu u soudu svůj návrh rozšířil o dalších více než 1,4 miliardy korun. Tyto peníze jsou za období mezi roky 2009 a 2013, kdy se podle jeho žalobního návrhu firma na zlepšováku neoprávněně obohatila.

Starší muž, jenž firmu zažaloval, se s agenturou ČTK o případu nechtěl bavit. Snažil se také o to, aby nemohla být v soudní síni veřejnost, aby se neprozradily principy zlepšovacího návrhu. Soudkyně mu nevyhověla, ale zároveň slíbila, že se před veřejností nebudou bavit o principech zlepšováku.

V části žaloby, kterou má ČTK k dispozici, si Černý stěžuje, že firma těží uhelné kaly z nádrže Doubrava 1. Poté se vytěžený kal zpracuje a OKD ho podle žaloby prodává se ziskem.

Podle advokáta Richarda Doláka, který zastupuje OKD, jsou však nároky Černého neoprávněné, protože se zlepšovák od roku 2007 nepoužívá. Navíc je prý znám již z přelomu 80. a 90. let. „Chce peníze za dobu, kdy zlepšovací návrh vůbec nefungoval,“ řekl Dolák, který požaduje, aby byla žaloba na OKD zamítnuta.

Muž s OKD v minulosti vedl podobné spory. Justice některá řízení pravomocně zastavila, v dalším případu Černý stáhl žalobu sám. „Kvůli protahování jednání už jsem na to neměl nervy,“ řekl dnes soudu Černý. Kvůli této žalobě pražský soud musel dlouho čekat, aby mohl v jednání pokračovat.

ČTK