Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Na bankovce škrtli dvanáct nul

HARARE Zimbabská vláda Roberta Mugabeho se snaží čelit obrovské hyperinflaci a vyhnout se ekonomickému kolapsu. Centrální banka v Harare revalvovala měnu a škrtla tamnímu dolaru dvanáct nul. Zatím není jasné zda tento krok zdevastovanou ekonomiku zachrání.

Centrální banka v Zimbabwe dnes škrtla svému dolaru 12 nul, aby se země vyhnula ekonomickému kolapsu. Guvernér banky Gideon Gono uvedl, že se částečně uvolní devizový režim a že producenti zlata už nebudou muset prodávat zlato centrální bance a budou ho smět dodávat na trh přímo.

Ekonomika Zimbabwe je v troskách a oficiální inflace byla loni v červenci na 231 milionech procent. Vláda proto minulý měsíc obyvatelům země dovolila používat při podnikání zahraniční měny.
Gono v dnešní zprávě nezveřejnil aktualizovaná data o inflaci.

Uvedl ale, že se růst měnové zásoby výrazně zrychlil. Zatímco loni v lednu byl na 81 tisících procent, v prosinci už dosahoval 658 miliard procent.

Politická opozice v Zimbabwe se v pátek rozhodla přistoupit na jednotu s prezidentem Robertem Mugabem, protože politický pat humanitární krizi v zemi ještě zhoršoval. Předseda opoziční strany Hnutí pro demokratickou změnu Morgan Tsvangirai se tak stane premiérem.

Jednotná vláda se pokusí zdevastovanou ekonomiku zachránit. Potravinovou pomoc potřebuje v Zimbabwe více než polovina obyvatel a zemi sužuje nejhorší africká epidemie cholery za 15 let, napsala agentura Reuters.

Mugabe a Tsvangirai ale budou muset prokázat, že skutečně dokážou společně vládnout, aby Zimbabwe od západního světa získalo tolik potřebnou finanční pomoc a investice. Západ se k situaci zatím staví obezřetně.

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!