2. února 2009 14:23 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Na bankovce škrtli dvanáct nul

HARARE Zimbabská vláda Roberta Mugabeho se snaží čelit obrovské hyperinflaci a vyhnout se ekonomickému kolapsu. Centrální banka v Harare revalvovala měnu a škrtla tamnímu dolaru dvanáct nul. Zatím není jasné zda tento krok zdevastovanou ekonomiku zachrání.

Centrální banka v Zimbabwe dnes škrtla svému dolaru 12 nul, aby se země vyhnula ekonomickému kolapsu. Guvernér banky Gideon Gono uvedl, že se částečně uvolní devizový režim a že producenti zlata už nebudou muset prodávat zlato centrální bance a budou ho smět dodávat na trh přímo.

Ekonomika Zimbabwe je v troskách a oficiální inflace byla loni v červenci na 231 milionech procent. Vláda proto minulý měsíc obyvatelům země dovolila používat při podnikání zahraniční měny.
Gono v dnešní zprávě nezveřejnil aktualizovaná data o inflaci.

Uvedl ale, že se růst měnové zásoby výrazně zrychlil. Zatímco loni v lednu byl na 81 tisících procent, v prosinci už dosahoval 658 miliard procent.

Politická opozice v Zimbabwe se v pátek rozhodla přistoupit na jednotu s prezidentem Robertem Mugabem, protože politický pat humanitární krizi v zemi ještě zhoršoval. Předseda opoziční strany Hnutí pro demokratickou změnu Morgan Tsvangirai se tak stane premiérem.

Jednotná vláda se pokusí zdevastovanou ekonomiku zachránit. Potravinovou pomoc potřebuje v Zimbabwe více než polovina obyvatel a zemi sužuje nejhorší africká epidemie cholery za 15 let, napsala agentura Reuters.

Mugabe a Tsvangirai ale budou muset prokázat, že skutečně dokážou společně vládnout, aby Zimbabwe od západního světa získalo tolik potřebnou finanční pomoc a investice. Západ se k situaci zatím staví obezřetně.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!