13. září 2012 10:28 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Na účty v bankách útočí hackeři. Kradou data o platebních kartách

Platební karta | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Platební karta | foto: Shutterstock

PRAHA Letenky, elektronika, hračky nebo třeba nábytek. To všechno Češi stále častěji kupují a platí kartou přes internet. Teď jsou ale takové platby ohroženy. Tuzemské banky bojují s vlnou útoků hackerů.

Několik stovek karet kvůli pokusům o zneužití od začátku roku zablokovala pro placení přes internet Česká spořitelna. Všem svým klientům s eKontem zablokovala možnost platit kartou přes internet Raiffeisenbank.

Hackeři kradou data o platebních kartách

Důvodem je fakt, že některým zahraničním internetovým obchodníkům hackeři ukradli velké množství dat o platebních kartách. Jakmile totiž útočníci znají číslo karty, datum platnosti a tři poslední čísla na zadní straně karty, mohou jejímu majiteli bez problémů vykrást bankovní konto.

ČTĚTE TAKÉ:

Kdo přesně za útoky na bankovní účty tisíců Čechů stojí nebo jakému obchodníkovi hackeři údaje o kartách odcizili, zatím není jasné. „Takové informace zatím nemáme,“ říká mluvčí Raiffeisenbank Tomáš Kofroň.

Zaplatit a zablokovat

Tím, že banka svým klientům platby přes internet zablokovala, jim podle svých slov zachránila několik milionů korun. Do dvou dnů po zamítnutí internetových plateb totiž zaznamenala několik desítek pokusů o zneužití karty. Možnost platit přes web běžným způsobem proto zůstává pro klienty Raiffeisenbank zablokovaná. Ti, kteří potřebují přes internet zaplatit, si mohou transakce v internetovém bankovnictví povolit. Banka jim ale doporučuje je hned po platbě zase zablokovat.

„Už jsme zaznamenali i případ, kdy si klient kartu odblokoval a jeho účet byl během několika následujících hodin zneužit,“ vysvětluje Kofroň a dodává, že pokud přece jen hackeři klientovi účet vykradou, banka mu peníze vrátí. Není to ale automatické. Podvedený totiž nejprve musí požádat o reklamaci a banka poté vyhodnotí, jestli o peníze skutečně přišel vinou podvodníků.

Raiffeisenbank nabízí speciální virtuální karty

Klienti Raiffeisenbank dostali kvůli současným útokům na účty náhradní možnost, jak přes internet zaplatit. Banka nabízí zdarma speciální virtuální karty pro placení po internetu. Jejich majitelé si na nich mohou libovolně nastavit své platební limity.

V praxi to funguje tak, že na kartě může být nulový limit, to znamená, že zloděj by z ní neměl co ukrást. Před samotnou transakcí si majitel karty limit navýší na požadovanou částku, a jakmile zaplatí, zase si ho sníží na minimum.

Ohroženy ale nejsou jen účty Raiffeisenbank, hackeři se totiž prostřednictvím internetu snaží vykrást účty klientům většiny bankovních domů.

Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?
Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?

Ahoj, prosím poraďte mi, jak se s tím srovnat.