25. června 2014 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Pětina Čechů pracuje na částečný úvazek nedobrovolně, tvrdí Eurostat

Úřad práce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Úřad práce. | foto: ČTK

PRAHA Pětina lidí v Česku, kteří mají částečný úvazek, takto pracuje nedobrovolně. Jejich podíl se v posledních letech zvedl. I tak je ale nižší než průměr osmadvacítky, který dosahuje téměř 28 procent. Vyplývá to ze srovnání Eurostatu. Na částečný úvazek v ČR loni v prvním pololetí podle statistiků pracovalo celkem 6,6 procenta zaměstnaných, tedy zhruba 327 000 lidí.

Kratší pracovní dobu mělo asi 11 procent pracujících žen a tři procenta mužů.

Na nedobrovolné zkrácené úvazky si stěžovaly před nedávnem odbory. Podle šéfky odborového svazu pracovníků obchodu Renáty Burianové v maloobchodě takto pracuje už skoro 70 procent řadových zaměstnanců, před dvěma lety to bylo 40 procent. Podle předáků někteří zaměstnavatelé využívají nynější rekordní nezaměstnanosti.

ČTĚTE VÍCE

Podle Eurostatu v Česku nedobrovolný částečný úvazek v roce 2008 měl každý sedmý pracovník s kratší pracovní dobou, teď už každý pátý. V Bulharsku a v Řecku nedobrovolně na zkrácený úvazek dělají dvě třetiny takto zaměstnaných, v Itálii tři pětiny a na Slovensku třetina. V Německu dosahuje podíl 16 procent a v Rakousku deseti procent. Polsko je na průměru EU.

Částečný úvazek využívají hlavně ženy

Zkrácená pracovní doba patří k opatřením, která usnadňují sladit péči o děti či o starší generaci se zaměstnáním. Této možnosti tak využívají hlavně ženy. Na částečný úvazek často pracují ale i senioři. I když v Česku těchto pracovních příležitostí přibývá, podle statistiků republika za vyspělými státy pokulhává a nabídka je stále malá. Kratší práci tak má ani ne sedm procent lidí v Česku. V Dánsku, Švédsku, Rakousku, Británii, Švédsku či Německu pracuje na kratší úvazek víc než čtvrtina lidí. V Nizozemsku tak dělá skoro 51 procent zaměstnaných, kratší zaměstnání tam má 77,3 procenta žen.

Práce na částečný úvazek má ale i negativní dopady. Může se totiž nepříznivě promítnout třeba do výše důchodu. Člověk, který pracuje na kratší dobu, má nižší výdělek a méně odvádí do důchodového systému. Dostane pak nižší penzi. Někteří lidé s částečnou pracovní dobou si také stěžují na to, že při polovičním úvazku a poloviční mzdě musejí stejně vyřídit třeba 80 procent objemu práce.

Michaela Marksová.

Michaela Marksová.

Ministryně práce Michaela Marksová Tominová (ČSSD) už dřív řekla, že s podporou částečných úvazků počítá. Když na ně zaměstnavatelé přijmou rodiče malých dětí či seniory, mohli by mít určité úlevy. S kratší pracovní dobou - a tedy i nižšími odvody a penzemi - by se měl vypořádat i důchodový systém. Komise zástupců stran a expertů má přijít na to, jak by se ve výši důchodu mohl víc odrazit počet vychovaných dětí.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz