2. února 2011 10:33 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Na Česko se valí další arbitráž. WIC chce 12 miliard kvůli Lesům ČR

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: ČTK

PRAHA Společnost Washington Investment Company LLC (WIC) potvrdila, že je připravena vést s Českou republikou arbitráž ohledně zmařené investice týkající se IT zakázek pro státní podnik Lesy ČR.

WIC totiž ministerstvu financí doručila dvě oznámení o existenci sporu, což je krok předcházející případné arbitráži. WIC požaduje po státu 12 miliard korun, informovala společnost v tiskové zprávě.

"Mohu potvrdit, že jsme dostali dvě oznámení o sporu od této společnosti s vyčíslením údajně ušlého zisku. Nyní obě podání studujeme a připravujeme se na další kroky," řekl ČTK mluvčí MF Ondřej Jakob. Po oznámení sporu vždy běží lhůta šesti měsíců, a následně se rozhoduje, zda bude skutečně zahájena arbitráž.

WIC oznámila zahájení sporu s ČR ve dvou samostatných případech. První spor vznikl v roce 2007 v souvislosti s postupem podniku Lesy ČR, který po změně svého vedení ukončil dojednané zakázky na dodávky informačních technologií a služeb s firmami Aventic International a A-Services&Networks. Společnosti tehdy patřily WIC. Obě firmy jsou nyní v likvidaci.

"WIC si v této kauze nárokuje až 12 miliard korun jako odškodné za zmařené investice, ušlý zisk a prokazatelné poškození dobrého jména jak bývalé skupiny A-Group, tak samotného investora," uvedla společnost.

Druhý, menší spor souvisí s postupem daňové správy vůči několika firmám skupiny WIC group a Sei group. WIC je americká mezinárodní investiční společnost, která spravuje švýcarský privátní kapitál. Působí v USA, ve střední a východní Evropě a na Dálném východě.

Arbitráže, kterým Česko čelí, jsou většinou výsledkem smluv o ochraně investic z počátku 90. let minulého století. Smlouvy byly pro ČR vesměs nevýhodné. Ministerstvo financí již delší dobu pracuje na tom, aby tyto smlouvy zanikly.

Lidovky.cz, ČTK