13. května 2011 17:29 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Na D1 je první 'dobíječka' pro elektromobily

Na 96. kilometru dálnice D1 byla otevřena první veřejná dobíjecí stanice pro elektromobily | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na 96. kilometru dálnice D1 byla otevřena první veřejná dobíjecí stanice pro elektromobily | foto: ČTK

JIHLAVA Na 96. kilometru dálnice D1 ve směru na Prahu byla dnes otevřena první veřejná dobíjecí stanice pro elektromobily. Do července by jich na hlavních tazích mělo být sedm, do konce roku by měla síť veřejných dobíjecích stanic v Česku dosáhnout počtu 25.

Během půlročního zkušebního provozu budou mít uživatelé elektromobilů energii zdarma. Řekl to obchodní ředitel společnosti ZTC Energy Martin Štefanec.

Čtěte více:

Dobíjecí stanice je umístěna přibližně v polovině vzdálenosti mezi Brnem a Prahou v areálu čerpací stanice Agip. "Sto kilometrů v této chvíli odpovídá maximálnímu dojezdu elektromobilu, proto jsme vybrali tuto lokalitu," řekl Štefanec. Pilotní projekt budování sítě dobíjecích stanic a vytvoření infrastruktury pro elektromobily vznikl podle něj ve spolupráci společnosti ZTC Energy, Vysoké školy báňské a výrobce českých elektromobilů Kaipan.

Jak to funguje?
Dobijecí stanice má dvě zásuvky. "Řidič přijede, dostane dobíjecí kartu, u stojanu zadá PIN, poté připojí zásuvku do svého elektromobilu a nabije baterie do požadované kapacity," popsal provoz stanice Štefanec. Doba dobíjení elektromobilu závisí podle něj na typu vozidla a baterií, v průměru trvá zhruba hodinu a půl. "Proto jsme vybrali stanici s autogrilem, kde se zákazník po dobu dobíjení může občerstvit," dodal Štefanec.

Na 96. kilometru dálnice D1 byla otevřena první veřejná dobíjecí stanice pro elektromobily

Po skončení zkušebního provozu a vyhodnocení se bude systém dále vyvíjet. Provozovatelé plánují, že dobíjecí stanice budou interaktivní a zákazníkům nabídnou na LCD displeji například aktuální dopravní informace nebo mapy.

Podle Štefance jezdí v současné době v Česku kolem tří desítek elektromobilů. "Rozvoj je před námi, automobily na elektřinu předvádějí na autosalonech takřka všechny automobilky," dodal Štefanec.

ČTK, Lidovky.cz