Pátek 25. září 2020svátek má Zlata 16 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Na dostavbu dálnic v příštím roce chybí deset miliard korun

Oprava dálnice - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Oprava dálnice - ilustrační foto | foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

PRAHA  Nejméně deset miliard korun nad okleštěný rozpočet požaduje ministr dopravy Pavel Dobeš (VV) v příštím roce k tomu, aby výstavba nutných silnic a železnic v zemi nezkolabovala. Ministr tak chce alespoň částečně napravit nerealisticky vstřícné gesto svého předchůdce Víta Bárty (VV), který loni souhlasil s drastickým zkrácením rozpočtu o 15 miliard.

Původně počítal Státní fond dopravní infrastruktury v plánu na roky 2010 až 2013 pro příští rok s částkou 68 miliard korun, respektive se 53 miliardami korun z takzvaných národních zdrojů. Po vstřícném gestu Víta Bárty zkrátilo ministerstvo financí tyto národní zdroje na 37 miliard korun.

„K dalšímu rozvoji dopravní infrastruktury potřebujeme minimálně 45,8 miliardy korun. Prostě na záchranu evropských peněz potřebujeme minimálně o 8,8 miliard korun více,“ říká ministr dopravy Pavel Dobeš.

ČTĚTE TAKÉ:

Nedostatek financí na výstavbu dálnic a železnic v Česku je dlouhodobý a v posledních letech jej prohloubila i nedostatečná koordinace s bruselskou administrativou. Ta odmítla financovat české stavby za dvacet miliard korun.

„Šlo třeba o most v Kolíně, ten nám Brusel hodil na hlavu kvůli podivnému výběrovému řízení, most ale už stojí a museli jsme jej zaplatit sami. Dalším příkladem je dálnice D8, kterou shazují ekologičtí aktivisté a s tím nechce mít Brusel nic společného,“ řekl LN náměstek minitra dopravy Lukáš Hampl.

V Evropských fondech tak zmíněných dvacet miliard korun stále leží a Česko musí najít nové projekty, aby je mohlo vyčerpat.

Dalším rizikem je podle ministerstva zpoždění výstavby úseků 3. a 4. železničního koridoru. Tam Evropská komise dotace odsouhlasila. Pokud se ale jeden úsek nepodaří dostavět včas, komise sebere dotace i z těch úseků, které již stojí.

ČTĚTE VÍCE:

„Dalších 16 miliard je ohroženo, pokud nedostavíme železniční koridory do roku 2015. Je logické, že s těmito stavbami musíme začít ihned. V součtu nám u Evropské unie pro další roky leží 36 miliard, o které zatím přicházíme, pokud ministerstvo financí nezmění svůj přístup k rozpočtu na rok 2012,“ uvedl ministr Dobeš.

Z Evropských fondů může Česko v letech 2007 až 2013 čerpat 2,66 miliardy eur, to je asi 65 miliard korun. Do loňska vyčerpalo jen patnáct miliard.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky
Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky

Ve spolupráci se Sunarem, tradičním českým výrobcem dětské výživy, jsme si pro vás připravili velké testování BIO kapsiček.