6. září 2011 17:39 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Na dostavbu dálnic v příštím roce chybí deset miliard korun

Oprava dálnice - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Oprava dálnice - ilustrační foto | foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

PRAHA  Nejméně deset miliard korun nad okleštěný rozpočet požaduje ministr dopravy Pavel Dobeš (VV) v příštím roce k tomu, aby výstavba nutných silnic a železnic v zemi nezkolabovala. Ministr tak chce alespoň částečně napravit nerealisticky vstřícné gesto svého předchůdce Víta Bárty (VV), který loni souhlasil s drastickým zkrácením rozpočtu o 15 miliard.

Původně počítal Státní fond dopravní infrastruktury v plánu na roky 2010 až 2013 pro příští rok s částkou 68 miliard korun, respektive se 53 miliardami korun z takzvaných národních zdrojů. Po vstřícném gestu Víta Bárty zkrátilo ministerstvo financí tyto národní zdroje na 37 miliard korun.

„K dalšímu rozvoji dopravní infrastruktury potřebujeme minimálně 45,8 miliardy korun. Prostě na záchranu evropských peněz potřebujeme minimálně o 8,8 miliard korun více,“ říká ministr dopravy Pavel Dobeš.

ČTĚTE TAKÉ:

Nedostatek financí na výstavbu dálnic a železnic v Česku je dlouhodobý a v posledních letech jej prohloubila i nedostatečná koordinace s bruselskou administrativou. Ta odmítla financovat české stavby za dvacet miliard korun.

„Šlo třeba o most v Kolíně, ten nám Brusel hodil na hlavu kvůli podivnému výběrovému řízení, most ale už stojí a museli jsme jej zaplatit sami. Dalším příkladem je dálnice D8, kterou shazují ekologičtí aktivisté a s tím nechce mít Brusel nic společného,“ řekl LN náměstek minitra dopravy Lukáš Hampl.

V Evropských fondech tak zmíněných dvacet miliard korun stále leží a Česko musí najít nové projekty, aby je mohlo vyčerpat.

Dalším rizikem je podle ministerstva zpoždění výstavby úseků 3. a 4. železničního koridoru. Tam Evropská komise dotace odsouhlasila. Pokud se ale jeden úsek nepodaří dostavět včas, komise sebere dotace i z těch úseků, které již stojí.

ČTĚTE VÍCE:

„Dalších 16 miliard je ohroženo, pokud nedostavíme železniční koridory do roku 2015. Je logické, že s těmito stavbami musíme začít ihned. V součtu nám u Evropské unie pro další roky leží 36 miliard, o které zatím přicházíme, pokud ministerstvo financí nezmění svůj přístup k rozpočtu na rok 2012,“ uvedl ministr Dobeš.

Z Evropských fondů může Česko v letech 2007 až 2013 čerpat 2,66 miliardy eur, to je asi 65 miliard korun. Do loňska vyčerpalo jen patnáct miliard.

Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?
Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?

Někteří je vnímají jako výstřelek pro alternativně založené maminky. Fyzioterapeuti zase prohlašují, že nic lepšího pro nohy neexistuje. My jsme se je rozhodli otestovat na dvou kolegyních z kanceláře a zjistit, kde je pravda.