30. března 2016 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Na družbě vydělá nejvíc Kellner, cílem je vydávat v Číně platební karty

Druhé utkání čtvrtfinále play off hokejové extraligy: Bílí Tygři Liberec -... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Druhé utkání čtvrtfinále play off hokejové extraligy: Bílí Tygři Liberec -... | foto: ČTK

PRAHA Cítím se tu jako doma,“ prohlásil na Pražském hradě čínský prezident Si Ťin-pching. Mezitím se byznysmeni a bankéři z obou zemí sešli v České národní bance na Česko-čínském fóru finanční spolupráce. A tam se zdálo, že doma je někdo úplně jiný.

Jasnou převahu v sále měli manažeři finanční skupiny PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Dnes už tak není pochyb, že právě ona je jedním z hlavních motorů posilování česko-čínských vazeb.

Díky státní návštěvě a uzavřeným dohodám má výrazně posílit byznys společnosti Home Credit v Číně, kterou PPF většinově vlastní společně s miliardářem Jiřím Šmejcem.

Petr Kellner zabraný do hovoru s Miroslavem Peltou.
Petr Kellner ve společnosti Miroslava Pelty a Petra Syrovátka.

Šmejc byl osobně přítomen uzavření spolupráce mezi ČNB a čínskou komisí pro bankovní dohled, jejímž stěžejním bodem je právě dohled nad skupinou PPF v obou zemích. Společné prohlášení podepsali guvernér Miroslav Singer a šéf čínského regulátora Šang Fu-lin.

Dobré vztahy obou institucí mohou být klíčové při snaze Home Creditu získat možnost vydávat v Číně platební karty, což je podle informací LN v současnosti jeden z jeho hlavních cílů. Byznys Kellnera a Šmejce za velkou zdí by to značně rozšířilo.

Dále ve středečních LN najdete:

Březen – měsíc zdražení u pump
Pouhých šest dnů v březnu klesala u čerpacích stanic cena benzinu. Ve zbytku měsíce už pumpaři přepisovali cenovky do plusu a ukončili tím dlouhotrvající zlevňování. Benzin za tu dobu podražil o 60 haléřů v průměru, a nafta dokonce o korunu. Podle analytiků by se v dubnu už ale situace nemusela opakovat.

Jako lídr byl Bin Ládin jen průměrný
Teroristická síť al-Káida je mnohem nebezpečnější než Islámský stát, protože se učí ze svých chyb. IS se brzy rozloží, al-Káida tu zůstane s námi, říká v rozhovoru pro LN Noman Benotman, bývalý džihádista a nynější šéf londýnského think tanku Quilliam Foundation.

Vajíčka v jídle až tolik nevadí
Cholesterol v potravinách, například ve vajíčkách nebo v mořských plodech, je menší strašák, než se po mnoho let tvrdilo.