17. prosince 2012 10:28 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Na iPhone 5 čekal jen jeden Číňan. Za víkend se jich prodaly miliony

V Číně se začal prodávat iPhone 5. Zájem o něj měl ale jen jeden zákazník. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Číně se začal prodávat iPhone 5. Zájem o něj měl ale jen jeden zákazník. | foto: Reuters

PEKING Apple prodal v Číně od pátku během prvních tří dnů prodeje přes dva miliony svých nejnovějších telefonů iPhone 5. Je to dosud nejúspěšnější debut iPhonů na trhu jedné země. Vyhlídky vlajkové lodi společnosti na čínském trhu přitom nebyly příliš povzbudivé.

Čína je pro Apple druhým největším trhem po USA. "Reakce čínských zákazníků na iPhone 5 byla neuvěřitelná a stanovila nový rekord, protože to byl v Číně nejlepší víkendový debut," uvedl ve sdělení firmy její šéf Tim Cook. Apple oznámil údaje o čínském prodeji iPnonů vůbec poprvé.

ČTĚTE TAKÉ:

Páteční zprávy o debutu nových iPhonů v Číně přitom nebyly příliš povzbudivé. Před obchodem Apple Store v centru Šanghaje stál podle agentury Reuters první den prodeje pouze jeden člověk, zatímco na předchozí model 4S se tam stály dlouhé fronty.

Obavy z chladného přijetí nových telefonů v Číně a z ostré konkurence na trhu oslabily v pátek akcie firmy o téměř čtyři procenta a ze svého závěrečného maxima Apple ztratil asi čtvrtinu hodnoty.

Světovou premiéru na trhu měla pátá verze iPhonu v USA a dalších 30 zemích světa v září. Za první tři dny prodeje se prodalo přes pět milionů těchto telefonů.

Apple v Číně

Čína je největším trhem mobilních komunikací na světě, v poslední době ale podíl firmy Apple na trhu chytrých telefonů v této zemi klesá.

Apple v Číně své přístroje vedle sedmi prodejen Apple Store prodává přes operátory China Unicom a China Telecom.

Podle analytiků však dlouhodobější vyhlídky firmy na nejdynamičtějším trhu světa závisí na tom, zda se jí podaří sjednat smlouvu s největším tamním operátorem China Mobile, který má dvakrát více zákazníků než oba dva další operátoři dohromady.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz