Středa 21. října 2020svátek má Brigita 14 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Na korupci bychom reagovali. Ale auditor nic nehlásil, tvrdí Skanska

Dan Ťok byl generálním ředitelem Skansky v roce 2011 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dan Ťok byl generálním ředitelem Skansky v roce 2011 | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Firma Skanska by na podezření z korupce reagovala razantním způsobem, interní auditor, který v roce 2011 provedl audit projektu dostavby R7, ale žádnou takovou informaci vedení nehlásil. V prohlášení této stavební společnosti to uvedl předseda představenstva Stuart Graham.

Firma čelí podezření, že její česká pobočka vyvedla v roce 2011 nejméně 100 milionů korun na úplatky v zakázce na dostavbu silnice R7.

V roce 2011 Skanska vyhotovila audit dostavby silnice R7 na podnět útvaru interního auditu, který upozorňoval na změnu podílu ve sdružení. Změnu neschválilo vedení společnosti ve Švédsku, což je v rozporu s interními pravidly Skansky. Podle čtvrtečního prohlášení Skansky přezkum neodhalil žádná fakta či důkazy o neetickém jednání.

Audit korupci našel

Podle předchozího vyjádření tehdejšího šéfa vnitřního auditu Skansky Anderse Blomqvista pro Radiožurnál však jeho tým vypracoval zprávu, která korupci v Česku naznačovala. „Žádná taková zpráva neexistuje,“ reagoval Graham. 

Ve stejném duchu se vyjádřil tehdejší ředitel české Skansky a nynější ministr dopravy Česku Dan Ťok. „(Blomquist) Podepsal svou rukou v roce 2011, že ten audit byl v pořádku,“ řekl Ťok serveru iDnes.

Ministr dopravy Dan Ťok

Ministr dopravy Dan Ťok

O korupci nebyl podle čtvrtečního prohlášení Skansky informován ani auditor George Pettersson. „Ve společnosti Skanska je zcela jednoznačně dáno, že interní audit je povinen hlásit obvinění a informace tohoto druhu předsedovi výboru pro audit, anebo o nich výboru předložit zprávu,“ uvedl.

Ťok korupci odmítl

Výběrové řízení na dostavbu silnice R7 vyhrálo v roce 2008 konsorcium firem EDS, Geosan Group a Skanska. Šlo o zakázku za 2,2 miliardy korun. Vedoucím konsorcia byla podle Radiožurnálu Skanska se 71,5 procenta, o dva roky později se 16,5 procenta vzdala ve prospěch Geosanu. Geosan získal peníze, ale místo aby začal sám stavět, najal si na výstavbu mostu Skansku, ale za méně peněz, popsal v úterý Radiožurnál.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) vyzval ministra, aby poskytl maximum informací o kauze, a vyvrátil tak veškeré pochybnosti. Ťok korupci odmítl.

,

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Německý virolog Christian Drosten | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!