1. dubna 2013 9:52 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Lék na krizi? Ekonomiku mohou posílit kasina, míní kyperský prezident

Ruleta- ilustrační | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruleta- ilustrační | foto: Shutterstock

NIKÓSIE Kypr po výrazném okleštění bankovního sektoru se obává těžké recese a hledá způsoby, jak se dostat ven z krize. A nebojí se ani využít možnosti, které byly doposud tabu. Prezident Nikos Anastasiadis v rozhovoru pro největší kyperský list Filelefteros mimo jiné oznámil, že by země mohla otevřít kasina.

Otevření kasin na Kypru doposud bránila vlivná ortodoxní církev. Hazardní herny jsou tak v současnosti pouze v severní, turecké části Kypru. Anastasiadis prohlásil, že kyperská ekonomika potřebuje naléhavě posílit.

Těžké časy na Kypru

Kromě kasin zmínil i několik dalších návrhů. Země by podle něj neměla mít žádnou daň ze zisku firem, aby Kypr přilákal zahraniční investice. V současnosti daň ze zisku právnických osob činí deset procent. Prezident by rovněž rád zlepšil úvěrové podmínky, navrhuje prodloužení doby splatnosti a snížení úrokových sazeb z úvěrů. Rád by se rovněž stal zprostředkovatelem jednání mezi sdruženími zastupujícími nájemce a pronajímatele kvůli snížení nájmů. Pokud to nepůjde, může vláda přistoupit i k regulacím nájemného.

ČTĚTE TAKÉ

Těžké časy mohou podle prezidenta pocítit i cizinci ze zemí mimo Evropskou unii, kteří na Kypru pracují. Vláda hodlá se zaměstnavateli vyjednat neformální pracovní doložku na ochranu kyperských zaměstnanců. Na Kypru nyní pracuje kolem 100 tisíc lidí ze zemí mimo Evropské unie, hlavně jako domácí sluhové a chůvy nebo ve stavebnictví. Velká část jich pochází z Filipín, Srí Lanky a Indie.

Lidovky.cz, ČTK