10. prosince 2009 12:01 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Na Lounsku hoří transformátor za desítky milionů korun

Požár transformátoru za desítky milionů korun na Lounsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Požár transformátoru za desítky milionů korun na Lounsku. | foto: ČTK/HZS

VYŠKOV Požár zachvátil ráno transformátor společnosti Čeps v rozvodně u obce Výškov na Lounsku. U požáru zasahuje podle mluvčího ústeckých krajských hasičů Lukáše Marvana šest jednotek. Původně hasiči chtěli nechat transformátor vyhořet. později ale názor přehodnotili a oheň hasí směsí vody, pěny a speciální hasební látky.

Příčinou byla technická závada, vnitřní zkrat transformátoru. Nikdo nebyl zraněn, havárie podle mluvčí firmy Pavly Mandátové neohrožuje bezpečný provoz přenosové soustavy. Škoda je odhadnuta na několik desítek milionů korun, přesně vyčíslit se ji podaří až po skončení požáru.

Zničený transformátor bude podle Mandátové třeba nahradit novým. Za deset let působení společnosti Čeps se nic podobného nestalo, závady tohoto typu jsou ojedinělé, doplnila.

Dodávky elektrického proudu nebyly podle mluvčí společnosti ČEZ pro severní Čechy Soni Holingerové Hendrychové přerušeny, fungování domácností, úřadů ani firem požár trafostanice neovlivnil.

A.s. Čeps působí na území Česka jako výhradní provozovatel přenosové soustavy, elektrických vedení 400 kV a 220 kV. Udržuje, obnovuje a rozvíjí 39 rozvoden s 67 transformátory převádějícími elektrickou energii z přenosové do distribuční soustavy a trasy vedení o délce 4339 kilometrů.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!