Středa 5. srpna 2020svátek má Kristián 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Na lukrativním solárním byznysu v Česku vydělávají hlavně Němci

Solární panel (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Solární panel (ilustrační foto) | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Většina peněz, které generuje provozování solárních elektráren v Česku, teče do zahraničí. Firmy, které zprostředkovávají jejich prodej, to potvrzují. "Až tři čtvrtiny vlastníků elektráren jsou ze zahraničí," říká Oldřich Jonáš, obchodní ředitel Abon Reality.

"Vlastnickou strukturu lze těžko rozklíčovat, ale vzhledem k tomu, že fotovoltaické elektrárny jsou tak drahé, musí za tím být logicky zahraniční kapitál," řekl LN místopředseda Energetického regulačního úřadu Blahoslav Němeček.

Prim hrají Němci
Podle dalšího zprostředkovatele, který si nepřál uvést své jméno, jsou tuzemské solární elektrárny vlastněné zahraničním subjektem minimálně z poloviny.

"Z těchto cizinců je polovina Němců, druhou polovinu tvoří Nizozemci, Rakušané, Švýcaři, Číňané, Vietnamci a další," říká makléř.

Peníze do českých projektů vkládají i Slováci. "Aktivitu zvýšili především němečtí investoři," potvrzuje poradce Patria Finance Matej Milata, který se specializuje na fotovoltaické elektrárny. Podle něj je investiční zájem Němců přirozený přesah, vzhledem k tomu, že jsou nejblíže.

Elektrárna v Hrušovanech je společným projektem společnosti ČEZ Obnovitelné zdroje a Útvaru rozvoje obnovitelných zdrojů.

V počátcích solárního boomu Češi zaváhali a nechali prostor německým firmám, aby tento trh obsadili. "Němci měli know-how vyladěné na vlastním trhu, takže mohli rychle začít stavět elektrárny u nás," říká Milata.

Jak tvrdí Blahoslav Němeček, české firmy zpočátku objednávaly montáž solárních elektráren u německých dodavatelů. Nyní už mají vlastní zkušenosti, a tak si na stavbu najímají české developery, kteří jsou levnější.

Čtěte také:

Německé montážní firmy nicméně využily znalost tohoto trhu a samy se pustily do investic. "Technická stránka realizace je v Česku stejná, takže by byla škoda tyto znalosti nevyužít i u nás," říká Milata.

Druhým typem investorů z Německa jsou podle něj firmy, které už vlastní nějaké energetické zdroje a chtějí expandovat. Z německých investorů u nás vlastní elektrárny například JSW Solar nebo Juwi Holding.

Masivní zájem o zdejší podnikání ve fotovoltaice vykazují v poslední době i Číňané a Vietnamci. "U Číny je to dáno tím, že ve velkém produkuje techniku, respektive panely a jejich součásti," říká Němeček.

Investoři používají nastrčené firmy. Více čtěte ve středečním vydání deníku

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Pronájem byt 1+kk, 35 m2, Čáslav, Tyršova ul.
Pronájem byt 1+kk, 35 m2, Čáslav, Tyršova ul.

Tyršova, Čáslav - Čáslav-Nové Město, okres Kutná Hora
9 000 Kč/měsíc