8. dubna 2013 16:16 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Na milionové důchody dosáhnou i neschopní manažeři, vadí Němcům

Šéf německého automobilového koncernu Volkswagen Martin Winterkorn | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf německého automobilového koncernu Volkswagen Martin Winterkorn | foto: ČTK

BERLÍN V Německu nevzbuzují kritiku už jen horentní mzdy tamních vrcholných manažerů, ale i jejich garantované milionové důchody. V některých případech se přitom jedná o neúspěšné manažery, kteří se i přesto mohou od svých společností těšit na luxusní renty.

Jako příklad neúspěšných manažerů uvádí magazín Der Spiegel trojici bývalých členů představenstva ocelářského koncernu Thyssen-Krupp Edwina Eichlera, Olafa Berliena a Jürgena Claasena, kteří museli na konci loňského roku ve funkcích skončit kvůli pětimiliardové ztrátě firmy. "Platí za zosobnění neúspěchu," charakterizoval je zpravodajský časopis.

Nejvyšší důchody

Nejsvětlejší vyhlídky na stáří má momentálně šéf automobilky Daimler Dieter Zetsche s 39,6 milionu eur (téměř miliarda korun).

Předseda představenstva konkurenčního Volkswagenu Martin Winterkorn si podle Spiegelu přijde na 22,8 milionu eur (594 milionů korun) a na třetím místě je personální šéf VW Horst Neumann s 18,2 milionu eur (468 milionů korun).

Více než 16 milionů eur mají na penzi v tuto chvíli zajištěno také nejvyšší představitelé plynárenského gigantu Linde Wolfgang Reitzle a energetického koncernu E.ON Johannes Teyssen.

Na více než 14 milionů eur se může těšit finanční šéf Volkswagenu Hans Dieter Pötsch nebo boss Siemensu Peter Löscher.

U všech jmenovaných přitom platí, že částky, které jim budou jejich firmy platit v důchodu, rostou s délkou vykonávání funkce.

Navzdory tomu mají od koncernu garantovaný mnohamilionový důchod, a to navíc za podmínek, o kterým se běžným Němcům může jen zdát.

Eichler si v penzi přijde na 7,8 milionu eur, Berlien na 6,2 milionu a Classen vzhledem ke kratšímu působení v představenstvu na 2,5 milionu eur.

Všichni tři mohou na odpočinek odejít už v šedesáti a ne až 67 letech jako většina Němců, přičemž Thyssen-Krupp jim bude dorovnávat i případnou inflaci.

Tato trojice přitom svými důchody patří jen k "chudým příbuzným" kapitánů německého průmyslu, jejichž garantované renty jdou do desítek milionů eur.

"Přísliby penzí v řádech desítek milionů eur jsou eticky neodpovědné," kritizoval společnosti Christian Strenger, který je členem vládní komise připravující návrhy na zlepšování firemního vedení.

Zátěž pro korporace

"Stala se z nich nekontrolovatelná oblast, v níž si někteří členové představenstev zajistili doslova druhý plat," přidal se Ulrich Hocker z ochranného sdružení majitelů cenných papírů.

"Manažeři by si měli sami platit zajištění ve stáří," dodal Hocker, podle něhož jim ani tak nebude na stará kolena hrozit chudoba. "Bude to spravedlivé a transparentní," soudí.

"Tyto garance penzí jsou velmi oblíbeným způsobem, jak manažerům přihrát více peněz, aniž by to bylo navenek patrné," vysvětlil Peter Dehner ze Spolku členů dozorčích rad v Německu.

Pro firmy samotné je to přitom nemalá finanční zátěž. Thyssen-Krupp musí podle Spiegelu odkládat stranou na renty svých vedoucích představitelů 32 milionů eur, Siemens 52 milionů, Daimler 82 milionů a VW 104 milionů eur. Tato suma se každý rok navyšuje zhruba o 20 procent.

Merkelová připravuje nový zákon

V Německu se loni rozpoutala vášnivá debata o příjmech vrcholných manažerů a o sociální spravedlnosti, když vyšlo najevo, že by si šéf VW měl vydělat přes 20 milionů eur za rok.

Martin Winterkorn se proto raději části svého platu vzdal; i tak si loni přišel na více než 15 milionů eur. Podobně se zachoval i jeden z dvojice prezidentů Deutsche Bank Anshu Jain.

Martin Winterkorn

Martin Winterkorn

Německá vláda chce kvůli tomu ještě do zářijových voleb prosadit zákon, podle něhož o mzdách vedení nemají napříště rozhodovat členové dozorčích rad, ale akcionáři.

"Chápu, že někteří lidé nad některými platy, které už překročily určitou mez, jen kroutí hlavou," podpořila toto opatření kancléřka Angela Merkelová.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!