17. února 2013 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Na nejdražší parcele v centru Prahy vyroste obří hotel. Podívejte se

Vizualizace hotelu na rohu Národní třídy a Mikulandské ulice v Praze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vizualizace hotelu na rohu Národní třídy a Mikulandské ulice v Praze. | foto: Znamení čtyř, Hinton

PRAHA V poslední proluce ve středu pražské památkové rezervace se brzy začne stavět hotel. Na pozemku na rohu Národní třídy a Mikulandské ulice se ale nejprve uskuteční rozsáhlý archeologický průzkum, který začne po podpisu dohody mezi archeology a investorem.

"Předběžně zahájení záchranného výzkumu odhaduji na jarní měsíce tohoto roku, tedy duben až červen, výzkum by mohl trvat přibližně sedm měsíců," sdělil vedoucí pražských archeologů z Národního památkového ústavu Jaroslav Podliska.

Vzhledem k výsledkům předběžného průzkumu z loňského podzimu i výzkumu z roku 2007 očekávají odborníci významné nálezy. Na pozemku se nyní provádějí přípravy, podle zástupce stavební firmy se dokončuje bourání těch částí budov, které byly v projektu určeny k demolici.

V současnosti je v proluce parkoviště a nehezké prostředí zkrášluje obrovské graffiti.

V současnosti je v proluce parkoviště a nehezké prostředí zkrášluje obrovské graffiti.

Pozemek v roce 2005 prodal magistrát zřejmě za rekordní cenu 234 700 korun za metr čtvereční, celkem za téměř 184 milionů korun. Majitel parcely vlastní i sousední památkově chráněný barokní palác a do stavby podle projektu ateliéru Znamení čtyř plánuje investovat miliardu korun.

Architekt Martin Tycar se domnívá, že investor pravděpodobně nebude měnit podobu projektu, který ateliér navrhl v roce 2008. "Stavební povolení bylo vydáno na tento projekt, pokud by v něm byly nějaké změny, museli bychom je řešit," uvedl.

Vizualizace interiéru.

Vizualizace interiéru.

Pohled do Mikulandské ulice.

Pohled do Mikulandské ulice.

Společnost Dittrich, která pozemek od města koupila, nenašla pro stavbu investora. Barokní palác i s prolukou využívanou jako parkoviště byly zastaveny ve prospěch PPF banky, loni šly do dražby s vyvolávací cenou 227,5 milionu korun.

Do projektu před časem vstoupil nový investor Petr Němec, někdejší zakladatel farmaceutické společnosti PharmaSwiss. Jeho zástupce Mirek Deneš uvedl, že investor nyní jedná s několika hotelovými řetězci, které by mohly hotel po jeho dokončení provozovat.

PODÍVEJTE SE:

Projekt už má několik let stavební povolení, tedy i souhlas pražských památkářů. Kritizoval ho Klub za starou Prahu. Podle něj je průčelí do Národní třídy objemově předimenzované a architektonicky nepříliš invenční a stavba si vyžádá "brutální zásah" do struktury Schönkirchovského paláce, který s prolukou sousedí.

V Národním památkovém ústavu se o podobě stavby diskutuje od roku 2002. "Diskuse nebyla vedena zásadně konfrontačním stylem. Zmíněný pozemek je stavební parcela a nikdy nebyla ze strany památkové péče zpochybňována legitimita jeho zastavění," míni Ondřej Šefců z NPÚ.

PODÍVEJTE SE:

Podstatnější výhrady památkáři měli k rozsahu demolic v zadních traktech domu v Mikulandské, část požadavků podle něj investor respektoval. Cenný historický objekt středověkého původu byl podle NPÚ poškozen novodobými zásahy na uliční fasádě, dvorním křídle i v interiérech.

Rekonstrukce má podle NPÚ tyto změny v barokní podobě domu napravit, projekt zachová i původní urbanistický koncept včetně otevřeného prostoru dvora.

Lidovky.cz, ČTK

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.