Neděle 8. prosince 2019svátek má Květoslava 8 °C oblačno Předplatné LN
16. srpna 2018 10:45 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Na Novém Zélandu roste černý trh s avokádem. Zákazníci na něj čekají v pořadnících

Avokádo (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Avokádo (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

WELLINGTON/PRAHA Avokádový toust na snídani? Pro Novozélaňdany se taková představa pomalu stává luxusem. Společně s klesající úrodou avokáda roste jejich cena a často se objevují krádeže velmi oblíbeného ovoce. Někteří pěstitelé kvůli tomu své pozemky obehnali ostnatým drátem nebo plotem. Zákazníci na avokádo čekají v pořadnících.

Některé krádeže nejsou zjevně pečlivě připravované akce. Za zmínku stojí případ, kdy byli dva zloději v Novém Zélandu chyceni při činu, když do ložního povlečení nacpali avokáda v hodnotě 4300 dolarů (96 tisíc korun). Muži nedokázali vysvětlit, proč mají u sebe tak velké množství plodů.

„Není to jako u marihuany, kdy můžou lidé říct, že to mají pro své osobní použití,“ řekl pro NY Times novozélandský policejní koordinátor Alasdair Macmillan.

Příležitost dělá zloděje

Podle Jen Scoularové, která je generální ředitelkou svazu New Zealand Avocado, jsou krádeže většinou oportunistické. Lidé se podle ní chtějí svézt na vlně rostoucí ceny avokáda a malé úrody. Nedostatek avokáda má za následek razantní nárůst cen této plodiny. Během května se cena avokáda na Novém Zélandu vyšplhala k rekordním výšinám. Průměrná částka za jeden kus se pohybovala kolem 3,3 dolarů (74 korun), v meziročním porovnání to je 37% nárůst.

Zloději mnohdy ani nepřemýšlejí nad tím, zda je avokádo zralé či nikoliv. V červenci někdo ukradl pěstiteli Grahamu Burgessovi z Northlandu v horní části Nového Zélandu 70 % jeho úrody. Celkovou ztrátu vyčíslil na 66 tisíc dolarů (přes 1,4 milionů korun). Tamnímu médiu The New Zealand Herald pěstitel řekl, že byla krádež zcela zbytečná. Ovoce totiž potřebovalo ještě několik měsíců na dozrání.

Většina ukradeného avokáda podle Scoularové pravděpodobně končí v malých obchodech a sushi prodejnách. Pěstitelé se před zloději chrání elektrickými ploty, bezpečnostními kamerami a své stromy střeží více než obvykle.

Vývoz povolen, dovoz ne

Ostrovní stát se nemůže spoléhat na ostatní státy a import zeleného pokladu, který roste na stromu Hruškovce přelahodného. Přísné zákony o biologické bezpečnosti totiž neumožňují Novému Zélandu dovážet cizí avokáda. Podnikaví zákonodárci ale přemýšlejí nad řešením, které by dokázalo tuto krizi vyřešit.

Patrik Kozlík

Autor

Patrik Kozlíkpatrik.kozlik@lidovky.czČlánky
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...