Čtvrtek 12. prosince 2019svátek má Simona 1 °C déšť se sněhem Předplatné LN
7. prosince 2017 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Na olympiádě bude pomáhat 85 robotů. Jeden z nich dokonce ponese pochodeň

Jihokorejský humanoidní robot Hubo bude pomáhat během olympijských her... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jihokorejský humanoidní robot Hubo bude pomáhat během olympijských her... | foto: Repro/AP

Pchjongčchang/PRAHA Zimní olympijské hry v Pchjongčchangu nenechají nikoho ze sportovců ani diváků na pochybách, že Jižní Korea je domovinou moderních technologií. Hostitelská země v únoru využije sportovní svátek i k tomu, aby demonstrovala své úspěchy na poli robotiky. Návštěvníkům bude během her pomáhat celkem 85 humanoidních strojů, s nimiž se setkají nejen na jednotlivých sportovištích, ale třeba už na letišti.

Nejpokročilejší roboti budou podle informací jihokorejské zpravodajské agentury Jonhap asistovat lidem z celého světa. Sportovním fanouškům mají usnadnit cestování nebo orientaci v programu, ale rovněž je upozornit na místní pamětihodnosti. Do akce bude nasazeno 11 rozličných typů, přičemž jeden z nich dokonce ponese olympijskou pochodeň. Svého úkolu se ujme už 11. prosince.

Mluvící roboti budou komunikovat ve čtyřech jazycích. Kromě “rodné” korejštiny porozumí i japonštině, čínštině a angličtině. Zajímavé úkoly ale budou mít na starost i ti, kteří se lidmi nedomluví. Roboti-natěrači se postarají o výzdobu, další budou dohlížet na pořádek, jiní zase fungovat jako kurýři.

Kromě samotného Pchjongčchangu se budou mechaničtí pomocníci pohybovat i v dalších střediscích, kde se nacházejí olympijská sportoviště, například v Gangneungu.

Už loni v létě se objevily zprávy, že roboti a droni se budou podílet také na zabezpečení akce. Odborník na robotiku Oh Jun-ho tehdy prohlásil, že se jeho tým pokusí co nejlépe demonstrovat korejskou technologii a naznačil, že kromě malých sledovacích robotů by mohli pořadatelé pokročilejší modely využít i v rámci rozsáhlých protiteroristických opatření.

Oh Jun-ho nyní vede speciální tým mechanických olympijských pomocníků. Jde o předního světového odborníka, který v roce 2004 vyvinul vůbec prvního korejského humanoidního robota. Právě jeho stroje z modelové řady Hubo se stanou základem olympijského týmu chytrých strojů.

Mluvčí organizačního výboru Lee Ji-hye na adresu jihokorejských her prohlásila, že technologie budou jednou z největších novinek. „Půjde o moderní služby, s jakými se svět dosud nesetkal,” uvedla. Jedním z příkladů mají být roboti na letištích.

Jihokorejská vláda a Mezinárodní olympijský výbor totiž nejsou jediní, kdo chce využít sportovní události k předvedení schopností nejmodernějších robotů. Kupříkladu společnost LG už letos v létě představila dva nové stroje speciálně navržené pro mezinárodní letiště Inčchon u Soulu. První z nich se tu stará o úklid, další pak pomáhá cestujícím v orientaci i s odlety a přílety.

Všeobecně se předpokládá, že na využití robotů se důsledně zaměří rovněž hned následující olympiáda. Letní hry, které se uskuteční v roce 2020 v Tokiu, už mohou dokonce využít jejich služeb i v některých sportovních disciplínách. Opakovaně se objevily zprávy, že by roboti mohli kupříkladu pomoci sudím přesněji hodnotit výkony gymnastů.

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?
HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?

Kojení je bezpochyby nejlepší způsob výživy, který můžete svému miminku poskytnout. Správná výživa vašeho děťátka hraje již od narození klíčovou roli nejen ve vývoji a zdravém růstu. Současné výzkumy prokazují, že kojení má vliv na snížení rozvoje civilizačních chorob.