12. července 2012 20:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Na olympiádě si hranolky u stánku nekoupíte. Monopol má McDonald´s

Hranolky (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hranolky (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

LONDÝN Plánujete-li vyrazit na letní olympiádu do Londýna, vězte, že jiné hranolky než od McDonald´s si tam nedáte. Fastfoodový gigant totiž s pořadateli olympijských her uzavřel kontrovezní smlouvu, která ostatním restauracím na místech konání her zakazuje prodávat hranolky.

Hranolkový monopol McDonald´s připraví během olympiády o zisk 800 prodejců občerstvení na 40 místech po celé Británii. Jedinou výjimku dostanou ti, kteří nabízejí tradiční britské jídlo fish´n´chips, tedy rybu s hranolky. Pokud ale pravidla daná smlouvou poruší a hranolky prodají bez ryby, čeká je zřejmě postih, píše britský deník The Guardian.

McDonalds menu

McDonalds menu

'Není to naše rozhodnutí,' hájí se prodejci

Smlouva vyvolala v Británii vlnu pobouření, po stížnostech stánkařů se londýnská organizační komise nakonec s McDonald´s dohodla na kompromisu. Jiné hranolky než od McDonald´s si nakonec na zahajovací a závěrečné ceremonii her bude moci koupit aspoň personál.

ČTĚTE TAKÉ:

"Prosím, pochopte, že toto není naše rozhodnutí. Pokud bychom měli na výběr, samozřejmě bychom  vám servírovali jídlo, které si objednáte. Proto se na nás nezlobte, jinak vám nebudeme smět nabídnout ani hranolky s rybou," vzkázali návštěvníkům olympiády prodejci občerstvení.

Lékařům se McDonald´s jako hlavní sponzor nelíbí

Proti hlavnímu sponzorství McDonald´s se už v Británii vzbouřila skupina lékařů. Nelíbí se jim, že akci, která prezentuje nejlepší sportovní výkony světa sponzoruje řetězec s nezdravým občerstvením a oficiálním dodavatelem nealkoholických nápojů je navíc Coca-Cola.

Občerstvení od McDonald´s se stane jedním ze symbolů olympiády. V londýnském olympijském parku vyroste největší franšíza McDonald´s na světě s 1500 místy k sezení. Společnost tam bude mít čtyři restaurace, jednu přímo v olympijské vesnici. 

rkaŠárka Bláhová

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!