Středa 23. září 2020svátek má Berta 22 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Na podporu podnikatelů mají jít dvě miliardy. Vláda návrh projedná v pondělí

Navrhované změny mají pomoci především začínajícím živnostníkům a podnikatelům. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Navrhované změny mají pomoci především začínajícím živnostníkům a podnikatelům. | foto: Pavel WellnerLidové noviny

PRAHA Stát chce podpořit rozjezd začínajících podnikatelských projektů. Na podporu tzv. startupů má jít celkem přes dvě miliardy korun, většina z unijních fondů. Materiál v pondělí projedná vláda.

Na rozdíl od okolních zemí v Česku zatím nebyla zavedena státní podpora rizikového kapitálu, ze kterého se startupy financují. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) proto navrhuje vytvoření investiční společnosti s názvem Národní inovační fond (NIF), která bude vytvářet a obhospodařovat investiční fondy. Jejich prostřednictvím bude za účasti soukromého kapitálu investováno do cílových společností či soukromých fondů.

Projekt počítá s využitím peněz z Evropských strukturálních a investičních fondů (ESIF) z operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OP PIK) ve výši až 50 milionů eur (1,35 miliardy korun) a zapojení dalších soukromých zdrojů ve výši 32 milionů eur (864 mil. Kč).

Trh rizikového kapitálu v ČR je zatím stále málo rozvinutý a patří k nejslabším v EU. Nové inovativní podnikatelské subjekty mají významný problém s obstaráním externího financování. Ve srovnání zemí EU zaujímá ČR v objemu těchto investic jedno z posledních míst, a to i v rámci regionu střední a východní Evropy, uvádí předkládací zpráva.

Na rozdíl od okolních zemí jako Slovensko, Polsko či Maďarsko zatím v Česku nebyla zavedena státní podpora rizikového kapitálu, která se v Evropě stala důležitým nástrojem přístupu startupů k financování.

NIF bude spadat pod dohled České národní banky. Projekt je v první fázi plánován na deset let, státní investiční společnost by měla vzniknout příští rok.

V programovém období 2014 až 2020 budou v OP PIK realizovány dva oddělené finanční nástroje kapitálových vstupů. Program Rizikový kapitál je zaměřen na financování již fungujících start-upů, program Proof-of-concept by směřoval do komercializace výsledků výzkumu a vývoje ve výzkumných organizacích a zakládání tzv. spin-offů. Jde o firmy, které propojují univerzitní výzkum s komerční praxí.

Součástí návrhu je studie proveditelnosti. Cílem celého projektu je podle ministerstva urychlit rozjezd tvořivých podnikatelských nápadů s vysokou přidanou hodnotou, a to od nápadu a prototypu přes počáteční fáze podnikání (seed, startup) až po úspěšnou obchodní realizaci a podpoření hospodářského růstu.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!