21. srpna 2012 15:00, aktualizováno  15:32 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Na pokutách za 'černou práci' se letos vybralo 106 milionů korun

Češi doma skrývají miliardový poklad  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Češi doma skrývají miliardový poklad | foto: Shutterstock

PRAHA Ministerstvo práce a další instituce provedly letos v prvním pololetí přes 95 000 kontrol nelegálního zaměstnávání. Uložily 1936 pokut za celkem 106,4 milionů korun. Řekl to ministr práce Jaromír Drábek (TOP 09).

"Jde o boj proti nelegálnímu zaměstnávání bez ohledu na to, zda se to týká tuzemců či cizinců," podotkl Drábek. Podle něj kontroly nesměřují proti takzvanému švarcsystému, který legislativa neupravuje.

ČTĚTE TAKÉ:

Kontroly nemají šikanovat živnostníky, řekl Drábek

 „Z výsledků kontrol je zřejmé, že jejich cílem je boj proti práci na černo, která okrádá všechny poctivé občany, a ne šikanování živnostníků, jak je některými médii prezentováno,“ říká ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek a dodává: „Pokud zaměstnavatel dodržuje pracovněprávní předpisy, nemá důvod se obávat jakékoli kontroly.“

V prvním čtvrtletí kontroloři inspekce práce, cizinecké policie, správ sociálního zabezpečení, celní správy a úřadů práce provedli bezmála 39 000 kontrol. Uložili 1273 pokut ve výši 73,7 milionu korun. Ve druhém čtvrtletí se konalo 56 329 kontrolních akcí. Výsledkem bylo 663 pokut za téměř 32,7 milionu korun.

Postihy za nelegální práci od ledna zpřísnily

Člověku, který dělá načerno, hrozí pokuta až 100 000 korun. Firma, která takto pracovníky zaměstnává, může mít sankci od 250 000 korun do deseti milionů. Podle ministra mají tyto sazby odstrašující účinek.

Lidovky.cz, ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.