Pondělí 28. září 2020Den české státnosti 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Na poště půjde konečně platit i kartami, získá tak kontrolu nad příjmy

Platba platební kartou | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Platba platební kartou | foto: Shutterstock

PRAHA Česká pošta (ČP) vybrala firmu, která jí má dodat systém pro bezhotovostní platby. Za dodavatele 8333 terminálů a souvisejících technologií vybrala společnost Asseco Central Europe. Pošta za to má zaplatit 350 milionů korun. Dosud mohli za poštovní služby platit svou Maxkartou jen zákazníci Poštovní spořitelny.

Uvedly to dnešní Hospodářské noviny (HN). Deník píše, že zatím jde pouze o rámcovou smlouvu. Podle šéfa firmy Asseco CE Jozefa Kleina tak jeho firma bude mít "bez vykonávací smlouvy nulový byznys". Pošta musí ještě o konkrétním nákupu terminálu rozhodnout zvlášť.

Klein listu řekl, že jde o poslední generaci moderních terminálů se čtečkami čárových kódů.

Asseco Central Europe

Asseco Central Europe se specializuje na vývoj softwarových řešení, integraci a poskytování služeb a produktů s vysokou přidanou hodnotou pro všechny segmenty. V současné době má společnost více než 900 zaměstnanců. V letošním pololetí zvýšila tržby o 12 procent na 1,5 miliardy korun.

Pošta uvádí, že v rámci veřejné zakázky nepoptávala jen terminály. "Předmět veřejné zakázky je širší než pouze terminály a související služby. Součástí byl také nákup dalších periferií pro další projekty," sdělil listu mluvčí pošty Ivo Mravinac.

Systém má být návazný na informační systém CzechPoint nebo přijímání balíkových zásilek. Státní ČP tím získá kontrolu nad zúčtováním transakcí za vlastní služby, které nyní vypořádává její partner - banka ČSOB.

Pokud ale bude chtít pošta novými čtečkami nahradit ty, které má na pobočkách Poštovní spořitelna, potřebuje souhlas jejich vlastníka, který podle deníku nemá. Může se stát, že na poštách nakonec vedle sebe budou dva kartové terminály. Jeden od Poštovní spořitelny a druhý pro všechny ostatní karty.

Poštovní spořitelna nabídku ČSOB odmítá
ČSOB, která pod obchodní značkou Poštovní spořitelna banku na pobočkách ČP provozuje, přitom poště už dlouho nabízí, že systém pro bezhotovostní platby dodá a zaplatí. Na tuto nabídku ale pošta nikdy nereagovala. Podle Mravinace nechce být závislá na ČSOB při přijímání karet ostatních bank.

Proto se rozhodla terminály nakoupit a provozovat sama. Podle dnešních HN navíc pošta zatím ČSOB neinformovala, že chce kartové terminály koupit.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!