Sobota 28. listopadu 2020svátek má René 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Na prodeji obrněnců Iveco armádě vydělala firma 178 milionů

Armáda ČR, vozidlo Iveco LMV | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Armáda ČR, vozidlo Iveco LMV | foto: ČTK

PRAHA Česká obchodní firma Praga-Export dodala armádě 15 lehkých obrněných vozidel Iveco za 499,8 milionu korun. Na této zakázce podle deníku E15 vydělala 178,5 milionu korun, což odpovídá marži téměř 36 procent.

Ministerstvo obrany přitom chce firmu vyzvat, aby podala nabídku na dodávku dalších 90 až 120 obrněnců zhruba za tři až čtyři miliardy korun. Obchod se připravuje bez výběrového řízení.

Armáda sice zveřejnila cenu zmíněné zakázky, s odvoláním na obchodní tajemství nechce prozradit výši přirážky dovozce. Bližší informace nejsou známy ani u podobného kontraktu na 15 německých vozidel Dingo, které téměř za půl miliardy dodala česká firma MPI Group.

Podle důvěryhodných dokumentů, které má deník k dispozici, si ale oba obchodníci se zbraněmi přišli na slušné peníze. V podobných případech se marže pohybují mezi deseti až 15 procenty. Praga-Export i MPI Group si ale shodně naúčtovaly přes 35 procent, uvedl deník.

Česká republika chce obrněnce nakoupit společně se Slovenskem. Nákup 90 lehkých obrněných vozidel přijde Česko asi na dvě miliardy korun, dalších 40 vozů zakoupí Slovensko. Důvodem společného nákupu je podle Bartáka mimo jiné výhodnější cena.

Ministerstvo obchod připravuje bez výběrového řízení. Důvodem je podle Bartáka rychlost dodávky. Nákup chce uskutečnit ve dvou etapách.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

SOUTĚŽ: Vyhrajte a zachumlejte se do beránkové soupravy od decoDoma!
SOUTĚŽ: Vyhrajte a zachumlejte se do beránkové soupravy od decoDoma!

Mrazivých večerů přibývá a s nimi i touha zachumlat se do něčeho hřejivého. Souprava NOEL vám toto splní a navíc je v opravdu rozkošném zimním...