2. listopadu 2009 10:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Na prodeji obrněnců Iveco armádě vydělala firma 178 milionů

Armáda ČR, vozidlo Iveco LMV | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Armáda ČR, vozidlo Iveco LMV | foto: ČTK

PRAHA Česká obchodní firma Praga-Export dodala armádě 15 lehkých obrněných vozidel Iveco za 499,8 milionu korun. Na této zakázce podle deníku E15 vydělala 178,5 milionu korun, což odpovídá marži téměř 36 procent.

Ministerstvo obrany přitom chce firmu vyzvat, aby podala nabídku na dodávku dalších 90 až 120 obrněnců zhruba za tři až čtyři miliardy korun. Obchod se připravuje bez výběrového řízení.

Armáda sice zveřejnila cenu zmíněné zakázky, s odvoláním na obchodní tajemství nechce prozradit výši přirážky dovozce. Bližší informace nejsou známy ani u podobného kontraktu na 15 německých vozidel Dingo, které téměř za půl miliardy dodala česká firma MPI Group.

Podle důvěryhodných dokumentů, které má deník k dispozici, si ale oba obchodníci se zbraněmi přišli na slušné peníze. V podobných případech se marže pohybují mezi deseti až 15 procenty. Praga-Export i MPI Group si ale shodně naúčtovaly přes 35 procent, uvedl deník.

Česká republika chce obrněnce nakoupit společně se Slovenskem. Nákup 90 lehkých obrněných vozidel přijde Česko asi na dvě miliardy korun, dalších 40 vozů zakoupí Slovensko. Důvodem společného nákupu je podle Bartáka mimo jiné výhodnější cena.

Ministerstvo obchod připravuje bez výběrového řízení. Důvodem je podle Bartáka rychlost dodávky. Nákup chce uskutečnit ve dvou etapách.

ČTK

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.