3. května 2012 9:15, aktualizováno  15:41 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Milionářské byty cenu neztratí, stačí zatajit nehodu, tvrdí makléři

Bez opravy části developerského projektu Prague Marina , který byl 29. dubna evakuován, se jeho obyvatelé nemůžou vrátit.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bez opravy části developerského projektu Prague Marina , který byl 29. dubna evakuován, se jeho obyvatelé nemůžou vrátit. | foto: ČTK

PRAHA UVNITŘ ANKETA Každý den média informují o stavu luxusního bydlení na břehu Vltavy - Prague Marina. Server Lidovky.cz proto oslovil realitní specialisty s otázkou, jak nehoda zahýbe s cenou bytů. Makléři doufají, že ji to neovlivní. Někteří dokonce připouštějí, že případné kupce o problémech informovat nebudou.

"Projekt určitě ztratí důvěru lidí. Nedokážu si představit, že bych tam šel na prohlídku," myslí si Vladimír Mádle z realitní kanceláře Dům realit. "V Prague Marina nabízíme byt 3+kk se zimní zahradou. Od doby, co byl komplex postaven, už cena trochu klesla, nyní je za 50 tisíc za metr čtvereční. Pokud jde skutečně o takovou deformaci, o které informují média, a došlo i k evakuaci, je to opravdu velký problém," řekl serveru Lidovky.cz Mádle.

Luxusní holešovický komplex Prague Marina

V projektu Prague Marina bylo na nábřeží u holešovického přístavu vybudováno 338 bytů, většina z nich už je prodána. Zhruba devadesátimetrový byt se prodává za pět milionů korun, v domech jsou ale i byty o rozloze 200 metrů čtverečních, jejichž cena přesahuje i 15 milionů korun.

Takový problém bychom zákazníkovi nezatajili

Podle Mádleho lidé určitě k projektu ztratí důvěru a on sám si jako realitní makléř nedokáže představit, že by ho lidem dál nabízel.

"Domnívám se, že v minulých dnech se projevil teplotní skok, ale vedro nebylo zase takové, v létě bývá i větší. Může jít o chyby v dilatačních spárách, ten problém je velký už teď a rozhodně nebude vyřešen do týdne. Především si ale nedovedu představit, že bych takový problém zatajil zákazníkovi. Ten dům málem spadl, sám bych se tam bál jít na prohlídku. Musíme počkat na odborné posudky a bude to složité, ale je možné, že byt přestaneme nabízet," uvedl Mádle.

ČTĚTE VÍCE:

Zdaleka ne všichni realitní makléři, které Lidovky.cz oslovily, si s nestabilitou domu dělají takové starosti. Většina z nich si myslí, že tržní cena bytů v komplexu Prague Marina neklesne, nebo dokonce tvrdí, že se na aféru za týden zapomene a byty tam budou nabízet dál.

"Do konce týdne by se tam podle našich informací měli opět nastěhovat lidi. Takže to zase takový velký problém nebude. Ta informace se mezi lidi moc nerozšíří. Je možné že to poškodí někoho v tom daném objektu, že tam bude pak možnost nějaké osobní slevy, ale pochybuji. Teď ty byty zlevňovaly docela dost, takže si nemyslím, že by to šlo nějak zásadně dolů," myslí si makléř z realitní kanceláře Century21.

Anketa

Měl by realitní makléř upozornit kupujícího, že nemovitost prošla závažnými stavebními úpravami?

Ano, zatajením prakticky klienta podvádí. 996
Ne, pokud je problém opraven, klient to nemusí vědět. 31

Podobný názor sdílí i jeho kolega Jan Zachystal z Remaxu. "V poslední době tam byty rapidně zlevnily, naprostá většina bytů je prodaná, zbývá jich tam minimum. V nejbližší době to na cenu bude určitě mít vliv, v dlouhodobém horizontu ale ne. Jinak nevím o tom, že by někdo rezervovaný byt kvůli současné situaci odřekl."

Ceny bytů neklesnou, dokud se o problémech nedozví lidé

O problémech v bytovém Komplexu Prague Marina se doslechli i v Prague Real Union, poklesu zájmu zákazníků se ale nebojí. V případě, že by  závady přetrvávaly, nabídli by prý klientům "drobnou slevu".

"O problémech v bytovém komplexu jsem slyšel, ale z klientů se nikdo neozval. Těžko říct, jestli problémy z minulých dnů cenu ovlivní. Byty v Prague Marina se dosud prodávaly velmi dobře, cena byla stlačena na minimum a nyní je volných kolem dvaceti bytů," uvedl makléř Václav Kobus. "Myslím, že to není otázka ceny, možná budeme nabízet drobnou slevu, ale věřím tomu, že se podaří závady odstranit. Myslím si, že zájem o byty v Prague Marina neklesne," dodal.

ČTĚTE DÁLE:

Realitní kancelář Maxima reality o havarijním stavu komplexu Prague Marina neví vůbec, přestože tam byty nabízí. "Cena se nyní pohybuje mezi 60 a 70 tisíci za metr čtvereční. V komplexu Prague Marina teď nabízíme na prodej byt 3+kk. O případu jsem zatím nic neslyšel. Situaci musí posoudit statik a na odborných posudcích záleží především," řekl makléř Otakar Shuma.

Staticky v pořádku není většina novostaveb

"Vzhledem k tomu, že o případu nic nevím, nedokáži říci přesně, ale pokud by se problémy prokázaly a zároveň by se to dozvěděli lidé, cena může samozřejmě klesnout výrazně, nebo se byt může stát i neprodejným. Zatím jsem ze strany zákazníků nezaznamenal žádné dotazy nebo obavy," uvedl Shuma.

Staticky v pořádku není podle něj řada novostaveb, například kvůli nestabilnímu podloží. Jejich cena ale neklesá, protože se o vadách nikdo nedozví.

Bez opravy části developerského projektu Prague Marina , který byl 29. dubna evakuován, se jeho obyvatelé nemůžou vrátit.

Bez opravy části developerského projektu Prague Marina , který byl 29. dubna evakuován, se jeho obyvatelé nemůžou vrátit.

Teplotní šok? Příčina problémů zatím není jasná

Z luxusního bytového komplexu v pražských Holešovicích bylo v neděli evakuováno asi 30 lidí. Podle společnosti Metrostav, která je za stavbu odpovědná, se zřejmě kvůli oteplení zdeformovala čtvrtina podpěrných sloupů.

Dům zajistil Metrostav podpěrnými sloupy. Mluvčí firmy František Polák ve středu ujistil, že dům je nyní stabilní. Ve čtvrtek ho zkontroluje statik, hned potom by se do bytů mohli vrátit majitelé. Přesná příčina problémů zatím není jasná. Majitelé bytů se už ale teď obávají, že cena jejich nemovitosti po této události rozhodně nevzroste.

Uvažuje se o tom, že za problémy může teplotní šok, protože dům je postaven z betonu a oceli, přičemž kov reaguje na změny teplot jinak než beton. Policie případ vyšetřuje pro podezření ze spáchání trestného činu obecné ohrožení z nedbalosti.

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.