3. února 2011 9:45 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Na rušené vesnické pošty si už brousí zuby 'jednoťácký' COOP

Pobočky, které už Česká pošta nechce, nabídne podnikatelům a obcím | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pobočky, které už Česká pošta nechce, nabídne podnikatelům a obcím | foto: Lidové noviny

PRAHA Sdružení spotřebních družstev COOP má zájem převzít část ze zhruba 1500 poboček České pošty v menších obcích, které chce státní podnik kvůli úsporám zrušit. COOP provozuje asi 3000 družstevních prodejen, z toho dvě třetiny právě ve vesnickém prostředí.

Informaci přinesl deník E15.
"Jsme schopni to připravit. Personál v našich prodejnách je dost flexibilní, zkušený a hlavně jsou to lidé, kteří si chtějí vydělat," řekl  předseda Sdružení českých a moravských spotřebních družstev COOP Zdeněk Juračka. Pokud má prodejna v malé vsi potíže se uživit, což je častý případ, příplatek od pošty za převzetí poštovních služeb v daném místě přijde dotyčnému provozovateli obchodu vhod. "My tam tím pádem udržíme prodejnu a zároveň se naplní služby pošty. Je to takový sňatek z rozumu," dodal Juračka.

Kolik poboček by COOP mohl převzít, se zatím nedá říct. Sdružení zatím ani neví o seznamu míst, kde chce pošta pobočky zavřít. Podle Juračky jsou tři možnosti. Pokud v obci existuje prodejna a zavře se pošta, poštovní služby by přešly na prodejnu. Pokud v dané obci prodejna není, COOP by převzal poštu, a pokud by to bylo možné, zřídil by prodejnu na dosavadní poště. "Pokud by na dotyčné poště nešla udělat prodejna, požádali bychom obec o nějaký nový prostor, který by mohl posloužit pro obě tyto služby," podotkl.

Plán není úplnou novinkou
O podobném plánu již Česká pošta a COOP jednaly před dvěma lety, tehdy ale nedospěly k žádnému závěru. Pošta tehdy oslovila nejen COOP, ale i řetězce Žabka a Flop. Podle mluvčí České pošty Marty Selicharové nyní zatím jednání s žádným řetězcem nezačala. První schůzka se sdružením COOP je ale naplánována na příští týden.

"V rámci projektu optimalizace poštovní sítě platí, že nejdříve jednáme se zástupci vytipované obce. V případě, že obec neprojeví o partnerství zájem, oslovíme další možné potenciální partnery," řekla Selicharová.

COOP

Spotřebním družstvům patřícím do skupiny COOP loni kvůli dopadům ekonomické krize klesly tržby o 3,6 procenta na zhruba 26 miliard korun. Tržby skupině klesly druhý rok po sobě, předloni se snížily o 5,6 procenta na 27 miliard korun.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!