21. března 2014 13:21, aktualizováno  13:54 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Na Rusy padly Obamovy sankce. Klienti bank nemohou platit kartami

Platební karty MasterCard – ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Platební karty MasterCard – ilustrační foto. | foto: Reuters

KYJEV/MOSKVA Ruská centrální banka je připravena podpořit ruskou banku Rossija, kterou zahrnuje nejnovější kolo amerických sankcí. Opatření Spojených států ale na finanční stabilitu banky nemají žádný významný dopad, sdělila také centrální banka. Šéf Kremlu Vladimir Putin mezitím podle agentury AP sdělil, že si v Rossiji otevře účet.

Klienti Rossije a další ruské banky dnes zjistili, že nemohou platit některými svými bankovními kartami. Společnosti Visa a Mastercard totiž klientům těchto bank přestaly poskytovat služby pro platební transakce.

"Pokud to bude nutné, budou přijata příslušná opatření na podporu této úvěrové instituce a spolehlivou ochranu zájmů jejích vkladatelů a věřitelů," uvedla podle Reuters ruská centrální banka v prohlášení.

Prezident USA Barack Obama ve čtvrtek ohlásil sankce proti dalším 20 prominentům ruského režimu, kteří mají podíl na událostech na Krymu. Na sankčním seznamu se tak objevilo jméno kremelského bankéře Jurije Kovalčuka, který ovládá banku Rossija, bratrů Borise a Arkadije Rotenbergových, kteří jsou spojováni s velkými kontrakty souvisejícími s plynovody a se zimními olympijskými hrami v Soči.

ČTĚTE TAKÉ:

Je na něm také jméno Gennadije Timčenka, který vlastní 63 procent v ruské skupině Strojtransgaz. Strojtransgaz se podílel na příklad na vybudování plynovodu Gazela, který začíná v ČR na Mostecku.

Skupina stojí také v čele konsorcia, které podle zdrojů Reuters získá kontrakt o hodnotě 3,5 miliardy eur na vybudování části plynovodu South Stream na území Bulharska. Oznámení o získání kontraktu bylo prý odloženo na příští týden.

Banku Rossija, 15. největší banku v Rusku s aktivy za 12 miliard dolarů, označují američtí činitelé za "osobní banku vysokých představitelů Ruské federace". Prezident Putin ruské centrální bance nařídil, aby pomohla jejím klientům. Popřel přitom, že by sám měl v tomto finančním domě účet. V pondělí si ho ale otevře a nechá si tam prý posílat plat, citovala jej AP.

Rossija oznámila, že velké americké karetní společnosti Visa a MasterCard přestaly bez upozornění poskytovat služby pro platební transakce klientů. Podobnému kroku ze strany amerických institucí čelí i ruská banka SMP, jejímiž spolumajiteli jsou sourozenci Rotenbergovi, miliardáři a Putinovi přátelé z dětství.

SMP je 40. největší bankou v Rusku s aktivy o hodnotě pět miliard dolarů. Kroky obou karetních společností označila za "nelegitimní", protože sankce se samotné banky na rozdíl od jejích majitelů netýkají, píše AP.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz