Čtvrtek 1. října 2020svátek má Igor 7 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Na skládce leží disk s bitcoiny za dvě miliardy. Původní majitel ho chce vykopat

Bitcoin | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bitcoin | foto: Shutterstock

PRAHA Ne všichni mají z raketového růstu bitcoinu radost. Své o tom ví britský programátor James Howells. Kdysi vyhodil na skládku počítačový disk, který obsahuje klíče k bitcoinům, jež dnes mají hodnotu přes miliardu korun. Howells tak nyní chce disk ze skládky vykopat.

Howells začal těžit bitcoin krátce po jeho spouštění na začátku roku 2009. Pomocí svého přenosného počítače tehdy vytěžil asi 7500 bitcoinů. S těžbou později přestal, podle webu Gizmodo proto, že jeho přítelkyni vadil hluk, který počítač při těžbě vydával. Pro mladého programátora to však nebyla v té době velká ztráta - bitcoin byl v plenkách a jeho hodnota byla prakticky nulová.

Většinu svého „těžícího“ notebooku Howells nakonec rozprodal na náhradní díly, jelikož si ho polil limonádou. Disk, který obsahoval i klíč k jeho bitcoinové peněžence, si však nechal v šuplíku, pokud by se mu digitální měna přece jen v budoucnu hodila. Po několika letech však Howells uklízel domácnost, jeho disk skončil v popelnici a následně na skládce.

Jeho příběh se poprvé dostal na veřejnost v roce 2013, kdy začal bitcoin rychle stoupat a hodnota „mincí“ na disku se začala počítat v milionech dolarů. Svůj disk chtěl začít hledat již tehdy, ukázalo se ale, že by „těžba“ ze skládky byla příliš nákladná.

Plány na záchranu disku opět ožily letos. Bitcoin láme jeden rekord za druhým a ve  čtvrtek po překotném celodenním růstu prolomil hranici 17 tisíc dolarů. Jen od začátku roku tak zvýšil svou hodnotu víc než 15krát. Howellsův disk má tedy nyní hodnotu kolem 125 milionů dolarů (asi 2,7 miliardy korun).

Howells však není příliš konkrétní v tom, jak by chtěl disk získat. „Moderní skládka je složitý projekt a kopání může přinést řadu problémů jako je únik nebezpečných plynů či hrozba požáru. Je to velký, složitý a riskantní projekt,“ popsal možná úskalí pro Independent.

Není tedy jasné jestli vůbec bude možné na skládce začít kopat a kdyby se disk podařilo najít, po letech v odpadcích už nemusí fungovat.

Veselejší jsou z růstu bitcoinu jsou například dvojčata Winkelwossova. Ta v roce 2013 do bitcoinu nalila kolem 11 milionů dolarů, část z peněz, které vysoudila od Marka Zuckerberga za to, že jim údajně ukradl nápad na sociální síť Facebook. Své bitcoiny prý od té doby neprodávají a jejich investice jim tak za čtyři roky vynesla přes miliardu dolarů.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!