8. ledna 2014 12:10, aktualizováno  12:30 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nová dominanta Smíchova: 16patrový kancelářský věžák. Jak se vám líbí?

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 16Diskuse
Vizualizace administrativní budovy v ulici Kováků v Praze 5. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vizualizace administrativní budovy v ulici Kováků v Praze 5. | foto: Bogle Architects, CIG (z databáze EIA)

PRAHA Nová administrativní budova má vyrůst v ulici Kováků v Praze 5 na Smíchově. Komplex má být rozdělen na tři části, přičemž jedna bude mít 16 nadzemních podlaží až do výše skoro 60 metrů. Součástí jsou i čtyři podzemní patra garáží. Stavět se má v letech 2015 až 2017.

Z databáze EIA, která posuzuje vliv staveb na životní prostředí, vyplývá, že investorem je společnost CIG kontrolovaná podnikatelem Michalem Čamkem, který vlastní také správce nemovitostí Centra. Projekt vypracovává společnost Bogle Architects.

Vizualizace administrativní budovy v ulici Kováků v Praze 5.

Vizualizace administrativní budovy v ulici Kováků v Praze 5.

Nová kancelářská budova má stát na pozemku o rozloze 2781 metrů čtverečních ohraničeném ulicemi Kováků, Plzeňská, Městským okruhem a nedokončeným blokem domů v ulici Na Zatlance. Stavba podle plánu bude respektovat současný uliční půdorys.

Anketa

Líbí se vám plánovaný kancelářský komplex na Smíchově?

Ano, zanedbané místo to oživí. 1198
Ne, příliš to naruší okolní ráz. 1214
Nevadí mi. 90
Nevím, je mi to jedno. 55

Hrubá plocha nadzemních prostor je plánována na více než 18 tisíc metrů čtverečních, z nichž 8933 metrů čtverečních je čistá plocha kanceláří. Podzemní garáže pak mají mít rozlohu celkem 7036 metrů čtverečních. Podle materiálu se má do budovy vejít až tisícovka osob.

Současná podoba parcely – na místě je placené parkoviště.
Současná podoba parcely – na místě je placené parkoviště.

Současná podoba parcely – na místě je placené parkoviště.

Komplex je rozdělen do tří částí. Nejnižší budova bude sedmipodlažní s výškou 25,5 metru, následuje devítiposdlažní část o výšce 33,35 metru. Nejvyšší plánovaná část bude šestnáctipodlažní s celkovou výškou 57,85 metru.

Tisíce volných kanceláří

Celková výměra moderních kancelářských ploch v Praze přesáhla na konci třetího čtvrtletí 2013 zhruba 2,9 milionu metrů čtverečních.

Neobsazenost kanceláří se aktuálně pohybuje v Praze kolem 13 procent.

Součástí komplexu mají být i obchodní prostory, které budou dosahovat plochy 665 metrů čtverečních, a malé náměstí.

"Na části pozemku investora dojde k oživení přilehlého veřejného prostoru díky parkovým úpravám se stromy a prvky parteru," píše se v dokumentu.

Zahájení stavby je plánováno na červenec 2015, dokončena má budova být v červnu 2017. S výstavbou nedalekého administrativního centra Green Point na rohu Mozartovy a Plzeňské by podle materiálu výstavba v ulici Kováků kolidovat neměla.

mevMartin Nevyhoštěný, ČTK
  • 16Diskuse

Najdete na Lidovky.cz