22. září 2011 14:38 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Na Sněžku v nové lanovce? Stavba začala

Současná podoba stanice lanovky na Sněžce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Současná podoba stanice lanovky na Sněžce. | foto: Vizualizace TRENTO

PEC POD SNĚŽKOU V Peci pod Sněžkou dnes oficiálně začala stavba nové lanovky na nejvyšší českou horu Sněžku. Nové zařízení nahradí přes 60 let starou lanovku. Město za novou lanovku zaplatí 299 milionů korun bez DPH, z nichž 230 milionů korun pokryje dotace z Evropské unie. Lanovka na Sněžku je největším lákadlem letní turistické sezony v Krkonoších.

Stará lanovka by měla být v chodu do července 2012, nová by měla být hotová na jaře 2014. Novou lanovku staví trutnovská stavební společnost BAK, a to ve sdružení s italskou lanovkářskou společností Leitner. Sdružení BAK a Leitner nabídlo v tendru ze třech uchazečů nejnižší cenu.

ČTĚTE TAKÉ:

Nová lanovka bude mít místo dosavadních otevřených sedaček pro dva pasažéry komfortnější čtyřmístné kabinky. Hodinová kapacita lanovky zůstane na 250 lidech. Jízda až na vrchol by se díky vyšší rychlosti měla s novou lanovkou zkrátit z nynějších 25 minut na zhruba 16 minut.

Významnou změnou bude to, že nová lanovka bude lépe odolávat větru. "Nyní je lanovka na horním úseku kvůli silnému větru mimo provoz 140 až 150 dní.

Budoucí vzezření stanice nové lanovky na Sněžku, pohled od jihovýchodu. Stavba oficiálně začala 22. září v Peci pod Sněžkou.

Budoucí vzezření stanice nové lanovky na Sněžku, pohled od jihovýchodu.

Provoz horního úseku by měl být o 30 až 40 dní v roce delší," uvedl náčelník lanovky Jiří Martinec. Nová lanovka také bude lépe odolávat námraze. Ročně lanovkou až na vrchol vyjede kolem 100.000 turistů.

Osmileté přípravy

Starosta Pece pod Sněžkou Alan Tomášek při slavnostním poklepání základního kamene stavby připomněl, že příprava stavby lanovky trvala osm let. Lanovka podle něj zajistí budoucnost turistického ruchu ve městě a podpoří celou ekonomiku města.

Ještě do zimy hodlají stavbaři vybetonovat téměř všechny patky pro nové sloupy na spodním úseku. "Betonovat bychom měli začít do tří týdnů," řekl generální ředitel firmy BAK Dušan Čížek. Firma také zahájí stavbu nové dolní stanice lanovky a přivede k ní přeložky sítí.

Budoucí vzezření stanice nové lanovky na Sněžku, pohled od severovýchodu. Stavba oficiálně začala 22. září v Peci pod Sněžkou.

Budoucí vzezření stanice nové lanovky na Sněžku, pohled od severovýchodu.

Lanovka povede ve stejné trase jako současné přes 60 let staré zařízení. Sloupy na horním úseku budou replikami stávajících stožárů. Nová dolní stanice lanovky se však posune k parkovišti k chatě Lesovna.

Celková délka lanovky se tím prodlouží zhruba o 200 metrů na celkových 3684 metrů. Mezistanice na Růžové hoře a horní stanice na Sněžce zůstanou na svých místech.

Vrtulník bude dovážet materiál

Práce vyžadující úplné odstavení lanovky začnou ve druhé polovině příštího roku. Například na horním úseku se patky nynějších sloupů vybourají a na jejich místě se vybetonují nové. "Vše se bude muset dělat ručně. Doprava materiálu bude možná jen vrtulníkem, jehož provoz je kvůli ochraně přírody možný jen od srpna do listopadu," řekl Čížek.

Celá stavba bude vzhledem k místu a tamním klimatickým podmínkám, zejména silným větrům, velmi náročná. Většina trasy je ve svažitém a těžko přístupném terénu, navíc v přísně chráněné oblasti Krkonošského národního parku. "Režim kontroly na místě stavby bude velmi přísný," řekl mluvčí správy Krkonošského národního parku Radek Drahný.

Dodal, že jiná lanovka vedoucí do nejpřísněji chráněné oblasti hor se v Krkonoších v posledních letech nestavěla.

Jízdné na nové lanovce by podle Tomáška mělo zůstat stejné jako dnes. Dospělí nyní platí za jízdu až na vrchol 180 korun a dítě do deseti let 90 korun.

ČTK, Lidovky.cz

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.