18. března 2011 15:03 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Na solární barony si posvítí i v Británii. Velké projekty dotace nedostanou

Solární elektrárna na Moravě - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Solární elektrárna na Moravě - ilustrační foto. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

LONDÝN Britská vláda dnes navrhla výrazné snížení finanční subvence pro solární energii a omezení povinných výkupních cen pro všechny větší fotovoltaické projekty až na téměř třetinu původní ceny.

Vláda tím chce eliminovat "solární barony", tedy velké investory zaměřené na inkasování rychlých zisků, a zaměřit se spíše na podporu projektů u domácností a obcí.

Návrh bude podroben do počátku května veřejné diskusi a poté půjde do parlamentu. Platit by měl od 1. srpna, avšak jen pro nové projekty.

Čtěte více:

Předešlá labouristická vláda přitom zavedla výkupní ceny na elektřinu ze solárních projektů teprve loni v dubnu a solární byznys se v zemi teprve rozjíždí.

"Tyto návrhy by měly uvést systém do rovnováhy a eliminovat hrozbu vysávání peněz velkými solárními projekty. Systém FIT (povinných výkupních cen) nebyl nikdy určen k tomu, aby sloužil jako tiskárna peněz pro velké podnikání a finančníky," řekl náměstek ministra pro změnu klimatu Greg Barker.

Developeři půjdou jinam
Experti předpokládají, že tím zřejmě končí expanze solárního průmyslu v Británii. "Skutečně to solární průmysl v Británii oklestí," řekl šéf odboru obnovitelné energie konzultační firmy Deloitte. Dodal, že tento krok může developery vést k úplnému odklonu od solární energie.

Nová sazba pro menší projekty do výkonu 150 kilowattů klesne na 19 pencí na kwh z dosavadních 32,9 pence. Pro projekty do pěti megawattů se propadne na 8,5 pence ze 30,7 pence. Cenovou podporu solární energii výrazně snížily i další evropské země jako Německo, Španělsko a Francie.

Lidové noviny, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!