11. listopadu 2014 15:51 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Na trh míří první telefon Lumia, jenž nemá v názvu značku Nokia

Lumia 535, značka Nokie chybí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lumia 535, značka Nokie chybí. | foto: MicrosoftReprofoto

NEW YORK/PRAHA Americký softwarový gigant Microsoft představil první chytrý telefon z řady Lumia, který nebude mít v názvu značku Nokia. Nový přístroj Lumia 535 využívá operační systém Windows Phone 8.1 a jeho cena bez daně se bude pohybovat kolem 110 eur.

Microsoft uvedl, že nový telefon s úhlopříčkou pět palců (téměř třináct centimetrů) a pětimegapixelovou přední kamerou vstoupí na trh již tento měsíc.

Podle tiskové zprávy společnosti zamíří nejprve na klíčové trhy. Do Česka by se měl podle neoficiálních informací dostat v lednu.

ČTĚTE TAKÉ:

Firma se nyní snaží pomocí levnějších telefonů zvýšit svůj podíl na světovém trhu. Microsoft v dubnu dokončil převzetí divize pro výroby mobilů od finské společnosti Nokia za 5,44 miliardy eur.

V říjnu pak oznámil, že se rozhodl přestat značku Nokia v názvech telefonů Lumia používat.

Změna názvu přichází navzdory tomu, že Microsoft získal v rámci transakce právo používat v příštích deseti letech značku Nokia pro mobilní produkty.

Nokia byla od devadesátých let největším výrobcem mobilních telefonů na světě. Z první příčky ji však předloni sesadil jihokorejský konkurent Samsung Electronics. Finské společnosti se příliš nedařilo na trhu s chytrými telefony, kde zaspala nástup konkurentů Apple a Samsung.

Lidovky.cz, ČTK