Pondělí 23. listopadu 2020svátek má Klement 3 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Na ‚ubytovací Uber‘ míří v Česku hotelová taxa. Jeho sokové se radují

Služba Airbnb v Česku a zahraničí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Služba Airbnb v Česku a zahraničí. | foto: Lidové noviny

PRAHA Multimiliardový byznys s krátkodobým pronájmem bytů po internetu má další českou vrásku na čele. Nejrozšířenější světový startup Airbnb ještě nevyřešil problém s EET – a už se na něj chystají nové zákony a vyhlášky.

Do Poslanecké sněmovny totiž míří novela zákona o místních poplatcích, která nově zahrnuje krátkodobé pronájmy. Na pražském a brněnském magistrátu se zároveň jedná o vyhláškách nařizujících registraci bytů a domů pro krátkodobé ubytování.

Airbnb budí rozpory po celém světě, v některých městech už došlo k jeho zákazu. V Česku je více vidět boj taxikářů s aplikací Uber, která zprostředkovává levný odvoz většinou nelicencovanými řidiči.

Méně známé Airbnb je přitom něco jako Uber v hoteliérství. Jen boj firem o to, že lidé přes Airbnb vydělávají na pronájmu svých nemovitostí turistům bez toho, aniž by platili příslušné poplatky, plnili bezpečnostní požadavky, či dokonce svůj příjem danili, probíhá více v pozadí.

Je ale úspěšnější. Zatímco taxikářská lobby s Uberem nepohnula, ministerstvo pro místní rozvoj už má v paragrafovém znění novelu zákona o místních poplatcích, která čeká na zařazení do programu sněmovny. Součástí návrhu přitom je rozšíření povinnosti platit místní poplatky, a to na všechny ubytovací jednotky užívané ke krátkodobému ubytování.

„Chceme být dobrým partnerem. Doposud jsme na hotelových a turistických poplatcích odvedli ve více než 220 světových městech přes 175 milionů dolarů. Podobné diskusi v Praze se tedy nebráníme,“ reagoval stručně šéf Airbnb pro střední a východní Evropu Andrew Verbitsky.

Radost mají hoteliéři

Z novely mají radost hoteliéři, kteří na regulaci Airbnb a podobných služeb dlouhodobě tlačili. Vadí jim především to, že mnohé nabídky například už mají s ideou sdílení pramálo společného. Ke krátkodobému ubytování jsou zde k mání nejen pokoje, ale celé byty a někdy i bytové domy. Není výjimkou, že jeden ubytovatel pronajímá více jednotek.

Podle české Asociace hotelů a restaurací (AHR ČR) tak už nejde o příležitostný přivýdělek, ale podnikání a šedou ekonomiku. Za pravdu jí dávají i některé statistiky Airbnb. Prostřednictvím tohoto portálu je aktuálně v Praze k dispozici přes sedm tisíc ubytovacích jednotek, což je čtvrtina celkové nabídky na trhu.

Necelá polovina uživatelů pronajímá své trvalé bydlení a průměrný výdělek hostitelů pak činí přes 105 tisíc korun ročně.

„Na municipální úrovni také jednáme s představiteli Prahy a Brna o vydání vyhlášky s návrhem na povinnou registraci ubytovacích jednotek pro krátkodobé ubytování,“ řekl prezident AHR ČR Václav Stárek.

Cílem všech kroků prý je rovnost na trhu, nikoliv potlačení trendu sdílené ekonomiky či zakázání Airbnb, které by podle Stárka mohlo být zajímavou alternativou online tržišť, kde momentálně v Česku dominuje Booking.com.

Nikdo si není jistý

„Není možné, aby podnikatelé v ubytovacích službách měli rozdílné podmínky. V situaci, kdy se ministerstvo financí snaží zavádět opatření k zefektivnění výběru daní, nemůže být jedna část sektoru prakticky nekontrolovatelná,“ argumentuje Stárek. Narazil tím na další problém, se kterým se Airbnb v Česku potýká: elektronickou evidenci tržeb.

Ta platí pro hotely, ale názory na to, jestli platí i pro hostitele na Airbnb, se liší. Kuriózní je, že jisté si není ani ministerstvo financí, ani Airbnb. Řadu parametrů pro zahrnutí do EET přitom pronájmy přes Airbnb splňují. Firma už v lednu LN sdělila, že o specifické situaci se poradí její právníci. Zatím však k žádnému řešení nedospěli.

„Vždy svým hostitelům připomínáme, že musí přiznávat své příjmy a případně platit lokální poplatky,“ dodal aktuálně Verbitsky.

Ekonomika výrazně klesne, musíme omezit podporu byznysu, říká Rusnok

Jiří Rusnok (19. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Snaží se zachovat chladnou hlavu a Čechům slibuje, že inflace, která je nejvyšší v Evropě, výrazně klesne. Guvernér...

Dnes vidím jen urážky a hněv. S tím se těžko žije, říká Jiřina Bohdalová

Jiřina Bohdalová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nenechá se zastavit ani pandemií. Když nemohla na jaře hrát, začala Jiřina Bohdalová (89) mezi vařením a starostí o...

Vyplatí se kupovat autodíly na AliExpressu? Otestovali jsme jejich kvalitu

Stránky AliExpress jsou dostupné v mnoha jazycích. Objednávku můžete poslat i... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Prostřednictvím internetové stránky AliExpress jsme dovezli vybrané náhradní díly a automobilové doplňky. A pak jsme je...

Proč je moje pračka lepší než ta vaše: Praní konečně zajímalo i mého chlapa
Proč je moje pračka lepší než ta vaše: Praní konečně zajímalo i mého chlapa

Upřímně – všechno, co zkracuje čas nad domácími pracemi, vítám s otevřenou náručí! To dokazuje i pračka AEG 7000 series, která mi ušetřila dobu...