Pondělí 30. března 2020svátek má Arnošt 3 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Na valnou hromadu ČEZ letos přišlo víc lidí než v minulých letech

ČEZ logo | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ČEZ logo | foto: Lidové noviny

PRAHA Na páteční valnou hromadu energetické společnosti ČEZ do pražského Kongresového centra přišlo více než 180 akcionářů nebo jejich zástupců. Řekl to mluvčí společnosti Ladislav Kříž. Podle něj jde o větší počet než v předchozích letech, kdy chodilo 120 až 140 akcionářů. Celkově má ČEZ kolem 136 tisíc akcionářů, majoritním akcionářem firmy je stát, který drží přes ministerstvo financí zhruba 70 procent akcií.

Kříž dále uvedl, že letos se prakticky nezměnil počet hlasů, které přítomní akcionáři zastupují. „Loni na valné hromadě zastupovali 81,53 procenta základního kapitálu, letos o setiny méně,“ uvedl. Schůze akcionářů, která začala v 11:00, dosud nehlasovala téměř o ničem.

Před akcionáři je stále hlasování o účetních závěrkách firmy, dividendě nebo o změnách v dozorčí radě. Vedení firmy mimo jiné zhruba dvě hodiny připravovalo odpovědi na množství dotazů, které písemnou a ústní formou akcionáři položili. Jednání bylo po tu dobu přerušeno. Před 16:15 začalo zodpovídání dotazů. Členka představenstva ČEZ Michaela Chaloupková v rámci nich mimo jiné uvedla, že náklady na dnešní valnou hromadu nepřekročí 1,5 milionu korun včetně bezpečnostních opatření. Přesné vyčíslení podle ní bude možné až podle toho, jak dlouho bude jednání trvat.

ČEZ je největší tuzemská energetická firma

Kolem 19:15 bylo vedení firmy zhruba v polovině odpovědí na původních asi 60 otázek ze strany akcionářů. Další písemné i ústní dotazy však ještě přibývají. Na místě nyní stále zůstává několik desítek akcionářů, jejich počet se ale postupně zmenšuje. Analytici už před valnou hromadou upozorňovali, že hromada bude plná sporů a může se protáhnout. Poukazovali především na aktivity skupiny minoritních akcionářů kolem ekonoma a poradce investiční skupiny J&T Michala Šnobra. ČEZ odmítl zařadit na pořad jednání hromady dva nové body, které se týkaly zrušení takzvaného opčního programu, jenž mohou manažeři firmy využít na nákup akcií společnosti. Firma uvedla, že žádosti byly podány pozdě.

Šnobr už s několika dotazy vystoupil. Jako všichni ostatní akcionáři musel podobně jako v posledních letech projít při vstupu do sálu rámem a důkladnou kontrolou. Do místnosti je mimo jiné zakázáno pronášet vlastní jídlo a pití nebo nebezpečné a ostré věci typu nože. Na twitteru Šnobr uvedl, že malá stolní sešívačka mu byla povolena.

ČEZ je největší tuzemská energetická firma. Hlasování na valné hromadě vesměs končí podle přání zástupců státu jakožto majoritního vlastníka.

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Otestovali jsme: Obstála kosmetika pro nejmenší Nivea Baby?
Otestovali jsme: Obstála kosmetika pro nejmenší Nivea Baby?

Dvacet maminek mělo možnost vyzkoušet šetrnou kosmetiku od Nivea Baby, která je určena těm nejmenším do 3 let. Jak dětem vyhovoval micelární gel a krém proti opruzeninám? A sáhly by maminky po této kosmetice znovu?