Čtvrtek 24. září 2020svátek má Jaromír 23 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Na valnou hromadu ČEZ letos přišlo víc lidí než v minulých letech

ČEZ logo | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ČEZ logo | foto: Lidové noviny

PRAHA Na páteční valnou hromadu energetické společnosti ČEZ do pražského Kongresového centra přišlo více než 180 akcionářů nebo jejich zástupců. Řekl to mluvčí společnosti Ladislav Kříž. Podle něj jde o větší počet než v předchozích letech, kdy chodilo 120 až 140 akcionářů. Celkově má ČEZ kolem 136 tisíc akcionářů, majoritním akcionářem firmy je stát, který drží přes ministerstvo financí zhruba 70 procent akcií.

Kříž dále uvedl, že letos se prakticky nezměnil počet hlasů, které přítomní akcionáři zastupují. „Loni na valné hromadě zastupovali 81,53 procenta základního kapitálu, letos o setiny méně,“ uvedl. Schůze akcionářů, která začala v 11:00, dosud nehlasovala téměř o ničem.

Před akcionáři je stále hlasování o účetních závěrkách firmy, dividendě nebo o změnách v dozorčí radě. Vedení firmy mimo jiné zhruba dvě hodiny připravovalo odpovědi na množství dotazů, které písemnou a ústní formou akcionáři položili. Jednání bylo po tu dobu přerušeno. Před 16:15 začalo zodpovídání dotazů. Členka představenstva ČEZ Michaela Chaloupková v rámci nich mimo jiné uvedla, že náklady na dnešní valnou hromadu nepřekročí 1,5 milionu korun včetně bezpečnostních opatření. Přesné vyčíslení podle ní bude možné až podle toho, jak dlouho bude jednání trvat.

ČEZ je největší tuzemská energetická firma

Kolem 19:15 bylo vedení firmy zhruba v polovině odpovědí na původních asi 60 otázek ze strany akcionářů. Další písemné i ústní dotazy však ještě přibývají. Na místě nyní stále zůstává několik desítek akcionářů, jejich počet se ale postupně zmenšuje. Analytici už před valnou hromadou upozorňovali, že hromada bude plná sporů a může se protáhnout. Poukazovali především na aktivity skupiny minoritních akcionářů kolem ekonoma a poradce investiční skupiny J&T Michala Šnobra. ČEZ odmítl zařadit na pořad jednání hromady dva nové body, které se týkaly zrušení takzvaného opčního programu, jenž mohou manažeři firmy využít na nákup akcií společnosti. Firma uvedla, že žádosti byly podány pozdě.

Šnobr už s několika dotazy vystoupil. Jako všichni ostatní akcionáři musel podobně jako v posledních letech projít při vstupu do sálu rámem a důkladnou kontrolou. Do místnosti je mimo jiné zakázáno pronášet vlastní jídlo a pití nebo nebezpečné a ostré věci typu nože. Na twitteru Šnobr uvedl, že malá stolní sešívačka mu byla povolena.

ČEZ je největší tuzemská energetická firma. Hlasování na valné hromadě vesměs končí podle přání zástupců státu jakožto majoritního vlastníka.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Charitativní akce: Praním prádla svých ratolestí pomůžete maminkám v azylových domech
Charitativní akce: Praním prádla svých ratolestí pomůžete maminkám v azylových domech

Do 30. 9. 2020 z každého zakoupeného produktu Lovela Baby půjdou 3 Kč na pomoc azylových domů Armády spásy.