Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Právník v důchodu žaluje ČNB kvůli intervenci. Někdo na tom vydělal, naznačuje

Josef Hörl, zakladatel sdružení Právníci radící občanům (PRO). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Josef Hörl, zakladatel sdružení Právníci radící občanům (PRO). | foto: Lidovky.cz

PRAHA Na čelní představitele České národní banky (ČNB) míří trestní oznámení kvůli nedávnému rozhodnutí bankéřů oslabit českou měnu. Podnět Nejvyššímu státnímu zastupitelství a protikorupční policii dnes podalo občanské sdružení Právníci radící občanům, v jehož čele je aktivista a právník v důchodu Josef Hörl.

Podle oznámení údajně generální ředitel centrální banky Miroslav Singer, viceguvernéři Mojmír Hampl a Vladimír Tomšík a další čtyři členové bankovní rady - Kamil Janáček, Lubomír Lízal, Pavel Řežábek a Eva Zamrazilová zneužili pravomoc úřední osoby. O oznámení v pátek informoval deník Mladá fronta Dnes s odkazem na Hörla.

Jiří Paroubek kvůli intervenci dokonce svolal demonstraci. Na snímku uprostřed Miroslav Singer, guvernér ČNB.

Jiří Paroubek kvůli intervenci dokonce svolal demonstraci. Na snímku uprostřed Miroslav Singer, guvernér ČNB.

Hörl je přitom známý z různých protivládních demonstrací a dalších veřejných výstupů. V minulosti například nechtěl poslance ústavně-právního výboru, kteří podpořili církevní restituce, pustit z místnosti. Zasahovat musela tehdy ochranka. Podal také trestní oznámení na vládu někdejšího premiéra Petra Nečase či exprezidenta Václava Klause.

ČNB zahájila intervence 7. listopadu s cílem oslabit korunu. Za jediný den se jí podařilo snížit kurz české měny z přibližně 25,80 na 27 korun za euro. Další zásah banky prý současná situace zatím nevyžaduje. Centrální banka prý musela ke kroku přistoupit především kvůli hrozbě deflace, která by se bez ovlivnění kurzu ještě více prohloubila.

Kdo má z intervence prospěch?

"Ekonomické následky tohoto opatření jsou však stěží předvídatelné a existuje zde podezření, že snížení kurzu koruny mělo ve skutečnosti jiný cíl, a to umožnit některým finančním skupinám spekulace při obchodech na devizových trzích, při kterých mohly tyto finanční skupiny neoprávněně získat prospěch velkého rozsahu v řádu miliard korun," uvádí sdružení.

Podle něho existuje podezření, že někteří obchodníci o snížení kurzu koruny věděli, a proto předem zakoupili miliardy eur, které dnes mohou se ziskem prodat. Sdružení však připustilo, že nemá konkrétní důkazy o tom, kdo by mohl být do údajné trestné činnosti zapojen, nicméně i přesto chce, aby policie podezření prověřila.

Žaloba Vladimíra Drymla

Senátor Vladimír Dryml, bývalý člen ČSSD a SPOZ, požádal ředitele Bezpečnostní informační služby Jiřího Langa o vyšetření intervence na oslabení koruny, které provedla Česká národní banka 7. listopadu. Dryml se totiž domnívá, že oslabení koruny mohlo být provedeno "za finanční výhody pro vedoucí pracovníky ČNB."

Hlavní přínos intervencí vidí ČNB v udržení a tvorbě nových pracovních míst a zabránění ztrátám u hrubého domácího produktu, které by byly větší v případě deflace. Krok ČNB kritizovala řada ekonomů, podnikatelů, prezident Miloš Zeman i jeho předchůdce Klaus. Oba mimo jiné uvedli, že deflace české ekonomice nehrozí. Zásah ČNB naopak podpořil premiér v demisi Jiří Rusnok.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško
Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško

Pojďte s námi vyzkoušet enzymatické kapky Co-Lactase, které mohou pomoci vašemu miminku proti intoleranci laktózy a kojenecké kolice.