21. srpna 2012 20:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Na veletrhu Kabo se předvádí i řemeslo téměř vymřelé. Rukavičkářství

Originální rukavičkářskou dílnu přijel ukázat Stanislav Vácha z Dobříše. Pokračovatel stoleté rodinné tradice předvádí řemeslo, které v Česku prakticky vymizelo a ani se už nevyučuje.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Originální rukavičkářskou dílnu přijel ukázat Stanislav Vácha z Dobříše. Pokračovatel stoleté rodinné tradice předvádí řemeslo, které v Česku prakticky vymizelo a ani se už nevyučuje. | foto: ČTK

BRNO Řemeslo, které v Česku pomalu zaniká, předvádí na brněnských veletrzích Styl a Kabo Stanislav Vácha z Dobříše, majitel rodinné firmy. Patří k posledním rukavičkářům, kteří v tuzemsku přežili masovou produkci z východní Asie. Jemu podobných je v Česku zhruba patnáct.

V pavilonu P mohou návštěvníci vidět vznik rukavice od jejího počátku a mohou si ji nechat i na míru vyrobit.

'Naše řemeslo se v Česku nevyučuje'

"V Česku už se naše řemeslo ani nevyučuje, proto zaniká. Sám už jsem v důchodu, ale dokud budu zdravý, budu rukavice vyrábět," řekl Vácha, pokračovatel tradice prarodičů a jejich rodičů. Řemeslu se věnuje od konce 60. let, od doby, kdy v Dobříší fungovala továrna, která ročně vyprodukovala sedm milionů rukavic. V ročníku byl s dvěma sty učni. "Dneska už tyhle čísla zní neuvěřitelně. Za osmihodinovou směnu vypadlo 2400 párů rukavic," vzpomínal.

ČTĚTE TAKÉ:

Zájem mají Rusové i filmaři

Živnost si otevřel již v březnu 1989, když stát začal některá řemesla pouštět do rukou soukromníků, protože se nedostávalo zboží. Zákazníků měl tedy rázem spoustu. A cítí, že když přežil slabá léta, kdy spoustu českých výrobců zničila produkce z Asii, mnozí zákazníci se vracejí a přicházejí noví. "Nejlepší jsou v Rusku, protože tam mají několik podnebných pásem, tam se prodává pořád. Snažíme se i jinde v zahraničí. Pořád potřebujeme nové zákazníky," vysvětluje. Často se na něj obracejí například i filmaři.

Originální rukavičkářskou dílnu přijel ukázat Stanislav Vácha z Dobříše. Pokračovatel stoleté rodinné tradice předvádí řemeslo, které v Česku prakticky vymizelo a ani se už nevyučuje.

Originální rukavičkářskou dílnu přijel ukázat Stanislav Vácha z Dobříše. Pokračovatel stoleté rodinné tradice předvádí řemeslo, které v Česku prakticky vymizelo a ani se už nevyučuje.

Stroje, které používá, působí poněkud archaicky. Ovšem stále jsou plně funkční. "Nebyl problém je tehdy koupit od fabriky, které končila. Jelikož si to umím sám opravit, bylo snadné dílnu vybavit," vysvětlil Vácha. Ač svou firmu označuje za rodinnou, tvrdí, že množství dokáže vyrábět podle přání zákazníků. Kůže má výhradně domácí provenience ze Solnice na Rychnovsku.

Rukavice na přání

Rukavice se snaží vyrábět přesně podle přání zákazníka. "Každý chce něco jiného, musíme se přizpůsobit," uvedl. O módních trendech má přehled, ale vyprávění odbude mávnutím ruky. "Všechno se vrací. Některé rukavice vypadají přesně jako ty, které jsem našel po babičce na půdě. Nebo po mně chtěli, abych vyrobil rukavici podle vzoru z roku 1934, jaké nosily prvorepublikové dámy," vyprávěl Vácha.

Lidovky.cz, ČTK

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.