Čtvrtek 26. listopadu 2020svátek má Artur 2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Na výlet do zóny smrti. Ukrajina začne turistům ukazovat Černobyl

Turistické putování do jaderného pekla v Černobylu láká tisíce lidí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Turistické putování do jaderného pekla v Černobylu láká tisíce lidí. | foto: Lidové noviny

KYJEV Okolí ukrajinského Černobylu, kde nastala katastrofální jaderná havárie v roce 1986, má všechny šance stát se vyhledávanou turistickou destinací. Jsou o tom alespoň přesvědčeni ukrajinští experti z oblasti cestovního ruchu.

Prohlídku Černobylu by podle nich mohli zařadit do svých plánů už návštěvníci evropského fotbalového šampionátu, který Ukrajina spolu s Polskem hostí v roce 2012.

Pomůže nový kryt

Havarovaný reaktor má v nejbližších letech chránit nový kryt, který má být nákladem víc než jedné miliardy dolarů (skoro 20 miliard korun) dokončen v roce 2015. Obří konstrukce o váze 20.000 tun překryje dosavadní železobetonovou stavbu, která už neodpovídá bezpečnostním požadavkům. Budování nového krytu financuje Evropská banka pro rekonstrukci a rozvoj.

Náměstek předsedy ukrajinské státní turistické služby Dmytro Zaruba dnes na tiskové konferenci v Kyjevě řekl, že pokud se podaří vytvořit pro turisty dostatečné zázemí, mohl by Černobyl ročně navštívit až milion lidí.

"Pokud by se podařilo nastavit správnou logistiku a turistickou trasu, mnozí by mohli poznat, jak fungoval sovětský systém a jak došlo k tragédii, která si vzala tolik životů a způsobila tak rozsáhlé ekologické škody," řekl novinářům Zaruba.

Radioaktivita nad Evropou
Čtvrtý reaktor elektrárny explodoval v dubnu 1986 a radioaktivita z jeho nitra se rozšířila do rozsáhlých oblasti severovýchodní a severní Evropy. Kolem elektrárny vzniklo uzavřené třicetikilometrové pásmo, kam byl zakázán přístup. Zničený reaktor je uzavřen pod betonovým krytem a na jeho bezpečnost dohlíží kolem 2500 lidí.

Město duchů. Pripjať leží jen tři kilometry od elektrárny a den po katastrofě odtud evakuovali asi 50 tisíc lidí.

Podle ukrajinských médií už dnes několik místních cestovních kanceláří nabízí pololegální cesty do Černobylu, většinou na vlastní nebezpečí turistů. Loni prý Černobyl přivítal kolem 7500 návštěvníků, hlavně ze zahraničí. Ukrajinské úřady nyní chtějí tuto praxi plně legalizovat s tím, že zvolí bezpečné, přesně vymezené trasy. Termín zahájení nové služby ale úřady nesdělily.

,

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Německý virolog Christian Drosten | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...