9. února 2011 16:11 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Na záchranný plán Sazky si posvítí antimonopolní úřad. Kvůli Pentě

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) se bude zabývat vstupem Penty a E-Investu do loterijní společnosti Sazka. Od firem si vyžádá informace. Chce posoudit, zda je transakce v souladu s pravidly hospodářské soutěže.

Ve středu to řekl předseda antimonopolního úřadu Petr Rafaj. Podle něj může jít o fúzi, kterou v Česku povoluje právě ÚOHS, nebo dokonce o kartel.

ÚOHS má dosud o aktuální transakci informace pouze z tisku. Vychází z toho, že Penta v Sazce nepožaduje majetkový podíl, bude však mít podíl na jejím zisku. Sazku má kromě představenstva ovládat nově ustavený řídicí výbor, v němž budou mít většinu zástupců investoři, tedy Penta a E-Invest. Všechna důležitá rozhodnutí Sazky mají tomuto výboru podléhat.

Marek Dospiva, spolumajitel investiční skupiny Penta

"Jestliže popsané jednání povede k tomu, že jak společnost Sazka, tak společnosti ze skupiny Penta (zejména sázková kancelář Fortuna), případně další subjekty, budou kontrolovány stejnými osobami, může taková transakce být posuzována jako spojení soutěžitelů (fúze), případně jako zakázaná dohoda," uvedl Rafaj.

Úřad by měl obchod nejdřív schválit, i když nedojde k akciovému převodu

Podle něj může případ podléhat schválení úřadem, i kdyby nenastal žádný převod akcií Sazky. Spojení firem může nastat i smlouvou nebo jinými způsoby. Podstatné je podle Rafaje vykonávání kontroly nad Sazkou.

"Za předpokladu, že by skupina Penta získala rozhodující vliv (a to nejen výlučně, ale případně i společně s dalšími soutěžiteli) na činnost společnosti Sazka, jednalo by se o spojení soutěžitelů," uvedl Rafaj.

Petr Rafaj na archivním snímku

Případ by pak vyžadoval schválení ÚOHS. Žádný návrh na fúzi ÚOHS ale dosud neobdržel.

Fortuna a Sazka - možný kartel?

Vstup Penty do Sazky může podle ÚOHS zakládat i možnou kartelovou dohodu.

Zejména v souvislosti s faktem, že Penta vlastní konkurenční sázkovou kancelář Fortuna. "Zejména v případě, že by prostřednictvím jednotného kontrolního orgánu nebo jiné formy koordinace docházelo u dvou či více vzájemných konkurentů na trhu k rozhodování o strategických rozhodnutích v rámci soutěže na trhu, a tím ke sladění, vzájemnému podmínění či ovlivnění jejich soutěžních strategií, jednalo by se o zakázanou dohodu, jejímž cílem či výsledkem je narušení hospodářské soutěže," dodal Rafaj.

Lidovky.cz, ČTK

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.