Pondělí 8. března 2021svátek má Gabriela 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Na založení eseróčka se dají ušetřit tisíce, ale prodělat miliony

Úředník (Ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Úředník (Ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Na založení společnosti s ručením omezeným, tedy eseróčka, dnes stačí díky platné právní úpravě základní jmění 100 eur a společenská smlouva, která obsahuje pouze nezbytné náležitosti. Ušetřit se tak dají tisíce. A prodělat miliony.

„Z praxe známe i případy, kdy se na nás obrátil s žádostí o pomoc klient, který si sice založil s.r.o. o nějakých osm tisíc korun levněji, ale poté, co firma nabyla nemovitý majetek za desítky milionů korun, zjistil, že ji vlastně vůbec neovládá,“ popisuje Michael Dobrovolný, manažer společnosti Smart Office & Companies. Ta se zabývá zakládáním firem na klíč a prodejem ready made, tedy předzaložených firem.

V takové společnosti totiž podle Dobrovolného de facto neexistují hlasy na valné hromadě. Menšinový společník proto firmu ovládá stejnou měrou, jako většinový. Kvalitní společenská smlouva je přitom hlavním pilířem společnosti.

I proto už roky neklesá poptávka po ready made firmách. Společnost Smart Office & Companies jich založila a prodala už tisíce. „Občas se kvůli tomu dostaneme i do hledáčku médií, když si některý novinář nesprávně vyloží zápis v obchodním rejstříku u firmy, kterou si ‚pořídila‘ některá známější osobnost,“ krčí rameny Michael Dobrovolný.

Na odbyt jsou anonymní firmy

Speciální „vychytávkou“, po níž je poptávka dokonce stále větší, jsou starší společnosti, které se mohou úspěšně hlásit do výběrových řízení. Na odbyt jdou třeba také anonymní společnosti, nebo společnosti vhodné k podnikovým přeměnám. Ty totiž mohou při vhodném užití ušetřit i miliony.

Za jeden z největších problémů Dobrovolný považuje to, že se firmami na klíč často zabývají „prodavači“ a nikoli odborní poradci, kteří by již od začátku s podnikatelem odborně řešili i očekávání klienta týkající se business plánu či nastavení společnosti. Přitom odborná rada například ohledně volby právní formy společnosti může znamenat milionové úspory.

Samozřejmostí by sice mělo být, že ready-made firma na klíč je naprosto „čistá“, je ale dobré se o tom důkladně přesvědčit. Řada dodavatelů ready-made společností totiž jejich bezdlužnost a prostotu od závazků pouze různě garantuje a „ručí“ za ni, skutečným argumentem je ovšem pouze audit, jelikož prohlášení auditora má zcela odlišnou vypovídací hodnotu.

Společnost s r.o. je sice možné založit již od jedné koruny, takové firmy ale nebývají obchodními partnery vnímány příliš pozitivně a je u nich navíc riziko nemalých nákladů při prodeji části podílu, nebo potřebě zvýšit základní kapitál. Nízký kapitál také může snížit či vyloučit možnost úvěru pro firmu.

Podstatné ale je podle Michaela Dobrovolného to, že ready made firmy představují rychlé řešení. Tyto společnosti jsou provozuschopné ihned, tedy registrované k dani, s ohlášenými živnostmi, bankovními účty. V ceně služeb bývá také zastoupení před příslušnými orgány a soudy. Není také potřeba splácet základní kapitál, protože byl již splacen při založení a s klientem jej stačí transakčně bezhotovostně vypořádat.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Advantage Consulting, s.r.o.
DISPONENT (35-45.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč