16. září 2011 14:57 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Na zfušované obchody upozornil sám makléř

Ostraha londýnské pobočky švýcarské banky UBS. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ostraha londýnské pobočky švýcarské banky UBS. | foto: Reuters

LONDÝN Makléř, který největší švýcarské bance UBS způsobil ztrátu z obchodování kolem dvou miliard dolarů (téměř 36 miliard Kč), na své neschválené transakce banku sám upozornil. Zjistila to zpravodajská stanice BBC.

Interní mechanismy, které by měly nestandardní transakce odhalovat, nic nezachytily. Zadržený makléř je stále vyšetřován, bližší informace banka stále nehodlá poskytnout.

Jméno makléře, který je za ztrátu zodpovědný, zatím nebylo potvrzeno. Má se ale zato, že jím je Kweku Adoboli, což je šéf londýnského oddělení UBS, které se specializuje na obchody s investičními fondy ETF.

ČTĚTE VÍCE:

Banka se teď snaží zjistit, co přesně její makléř dělal, že interní kontrola jeho kroky neodhalila. To samé zajímá i britský Úřad pro finanční služby (FSA). Když se UBS od makléře dozvěděla o jeho transakcích, prověřila podle BBC jeho otevřené pozice a uvědomila FSA i policii. Ta makléře ve čtvrtek ráno zadržela v londýnské finanční čtvrti City, kde pracoval.

Banky si nevědí s makléři rady

Sled událostí podle BBC potvrzuje obavy, že investiční banky si nevědí s podobnými případy rady. Pokud tedy makléři neobchodují podle schválených pravidel a nedodržují limity, které mají předcházet obrovským ztrátám, pak na to banky někdy ani nemusejí přijít.

"Proč to interní mechanismy nezachytily dřív, než se to vymklo kontrole? To je klíčová otázka, na kterou musí odpovědět manažeři řízení rizika," upozorňuje profesor britské Cass Business School Chris Roebuck. Makléř byl podle něj zřejmě schopen najít způsob, jak tyto systémy obejít.

UBS už dříve oznámila, že propustí zhruba 3500 zaměstnanců. Analytici se domnívají, že vysoká ztráta, kterou bance způsobil její makléř, je zřejmě posledním hřebíkem do rakve investičního bankovnictví UBS. Zdroje z UBS už naznačily, že banka investiční bankovnictví ještě více omezí.

Lidovky.cz, ČTK