15. listopadu 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nabízet ubytování na slevomatech? Nikdy více, stěžují si hotely

Hotel (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hotel (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Nabízet ubytování přes slevové servery se hotelům nevyplatí. Podle hoteliérů jim tento způsob prodeje nepřivede více hostů, kteří by se vraceli, a zároveň snižuje loajalitu stálých klientů. Zástupci slevových serverů oponují, že hoteliéři často neumí tento prodejní kanál využívat.

"V době kampaní na slevových serverech se snižuje hodnocení hostů v recenzích o desetinu," uvedl na tiskové konferenci prezident české Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek. Masové a dlouhodobé využívání slevových portálů podle něj také vede k úbytku opakovaných hostů.

Prodej ubytovacích kapacit přes slevové portály využívá v ČR asi 30 procent hotelů. Z toho polovina během celého roku a druhá polovina pouze v době mimo sezónu.

Rostoucí trend

Nabídnout své služby či zboží prostřednictvím slevových serverů zkusilo podle statistik vyhledavače slev Skrz.cz v posledních dvou letech celkem 30 000 českých firem a hotelů.

"Ve většině případů se provize slevových portálů pohybuje mezi 21 a 30 procenty z celkové částky. Mezi hlavní rizika využívání těchto nástrojů patří vysoké distribuční náklady, dlouhodobé snižování loajality zákazníků k danému zařízení a minimální konzumace hostů nad rámec předem zakoupených služeb," dodal Stárek.

Hotely nyní podle něj chtějí spíše hledat cesty, jak podpořit prodej přes vlastní internetové stránky. Evropská konfederace hotelů také připravuje vzdělávací materiály pro provozovatele hotelů.

Nejhorší zkušenosti

Podle Ondřeje Kuliše, majitele hotelu Ostrov v Ostrově u Tisé na Ústecku, slevové portály příliš tlačí ceny dolů. "Máme s tím navíc ty nejhorší zkušenosti. Hosté, kteří přijíždí na základě takové objednávky, jsou ti, kteří se nevracejí, neutrácí a navíc stále něco kritizují," řekl Kuliš.

ČTĚTE TAKÉ:

Prodej pobytů přes slevové servery využívá také například rekreační středisko Skalka v Beskydech. "Moc velkou výhodu ale nepřináší. Lidi to sice přiláká, ale výdělek je nižší a navíc je třeba platit provizi provozovatelům serverů," řekl ČTK provozovatel střediska Tomáš Moskala.

Slevomaty: Hoteliéři nejsou hloupí

Provozovatelé slevových portálů kritiku odmítají. "Většina hotelů se ještě nenaučila využívat slevových serverů, což se například ve Slevomatu snažíme změnit a nabídky skládáme do balíčků tak, aby hoteliér neprodělal, zákazník využil doplňkových služeb a v budoucnu se vrátil nebo doporučil zařízení ve svém okolí," řekl zakladatel portálu Slevomat Tomáš Čupr.

Podle údajů slevového portálu Zapakatel stoupá nejen celkový prodej kapacit hotelů přes slevové servery, ale roste také počet hotelů, které se na slevové portály vracejí. "U Zapakatel.cz je to v tuto chvíli určitě polovina hotelů, které se vracejí. To je jasný a srozumitelný argument, že slevové cestování funguje, hoteliéři nejsou hloupí, jak se veřejnosti snaží asociace hotelů vnutit," uvedl mediální zástupce serveru Ondřej Duffek.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz