2. července 2014 19:30 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nabourali soukromí? Britové kvůli experimentu vyšetřují Facebook

Facebook - ilustrační | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Facebook - ilustrační | foto: ČTK

LONDÝN Britští regulátoři vyšetřují americkou internetovou společnost Facebook kvůli jejímu psychologickému experimentu na uživatelích. Podle serveru BBC chtějí zjistit, zda firma neporušila zákony o ochraně osobních údajů, když experiment provedla bez souhlasu uživatelů.

Facebook v rámci experimentu zmanipuloval výběr příspěvků zobrazovaných uživatelům, aby zjistil, jakým způsobem se po jeho síti šíří emoce. Experiment se uskutečnil již v roce 2012. Firma o něm však informovala teprve minulý měsíc, a odstartovala tak vlnu kritiky.

Jste to co čtete

Výzkum dospěl k závěru, že uživatelé, kteří čtou převážně negativní příspěvky, jsou pak ve svých vlastních příspěvcích také spíše negativní. Stejně to podle výzkumu funguje také u pozitivních příspěvků.

Experiment trval týden a zahrnoval téměř 700 tisíc náhodně vybraných uživatelů, kteří nevěděli, že se ho účastní. "Je pochopitelné, že mnoho lidí znepokojuje, že s jejich chováním bylo pro vědecké účely manipulováno," řekla agentuře AP profesorka behaviorálních věd Suzy Moatová.

Facebook je největší komunitní sítí na internetu. Po celém světě ji alespoň jednou měsíčně používá více než miliarda lidí.

Lidovky.cz, ČTK

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?