11. ledna 2009 16:32 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nabucco by mohlo být hotové už za čtyři roky

Nabucco by prý mohlo být hotové v roce 2015, možná i 2013 (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nabucco by prý mohlo být hotové v roce 2015, možná i 2013 (ilustrační foto) | foto: ČTK

BRUSEL/PRAHA Chystaný plynovod Nabucco, který má přivést plyn ze oblasti střední Asie do Evropy, by mohl být hotový již v roce 2015. V pořadu Otázky Václava Moravce to řekl vicepremiér Alexandr Vondra. Podle něj se přípravy celého projektu za českého předsednictví EU urychlí. Nový plynovod by měl snížit velkou závislost Evropy na ruském plynu, která se negativně projevila při současné plynové krizi.

Předseda představenstva plynárenské společnosti RWE Transgas Martin Herrmann očekává, že v "nejoptimističtějším" případě by mohl Nabucco začít fungovat již v roce 2013.

Výstavbu Nabucca však komplikuje celá řada věcí. Především chybí konsorcium států z oblasti Kaspického moře, které by se mělo na výstavbě výrazně podílet. Podle Vondry Česko v současnosti tlačí na Evropskou komisi, aby připravila "studii proveditelnosti" vzniku takového konsorcia.

Existují i konkurenční projekty plynovodů
Praha se navíc chystá svolat takzvaný summit jižního koridoru, kterého by se měly nejspíš na jaře účastnit právě státy, jež mají být zapojeny do projektu Nabucco. "Ázérbajdžán má zájem do toho jít, ale sám nestačí," doplnil vicepremiér.

Kromě Nabucca však existují i konkurenční projekty plynovodů, které mají vést z Ruska, ale nikoliv přes Ukrajinu. Nejambicióznější je v současnosti zřejmě takzvaný Nord Stream, který má vést z Ruska přes Baltské moře do Evropské unie.

Česko má jedny z největších zásob zemního plynu v EU
Českou částí plynovodu Nord Stream má být plynovod Gazela, na nějž se napojí jižní Německo. Gazela má být plynovod o průměru 1,4 metru a má měřit více než 170 kilometrů. "Je to projekt za deset miliard korun," doplnil šéf RWE Transgas s tím, že by tento plynovod mohl začít fungovat v roce 2011. RWE Transgas ovšem chystá i výstavbu dalších zásobníků zemního plynu. Podle Herrmanna existují celkem dva konkrétní projekty.

"Očekáváme, že když dostaneme povolení, bude velmi rychle připraveni s tím začít," dodal. Česko má v současnosti jedny z největších zásob zemního plynu v EU, což mu zaručuje dodávky i v případě plynové krize, jako je ta současná.

Kvůli značné závislosti ČR na dovozu plynu by se měla země v následujících letech v maximální míře orientovat na tuzemské suroviny a více využívat alternativní suroviny a spolehlivější zdroje s cílem docílit maximální energetickou nezávislost, sdělil předseda Hospodářské komory Petr Kužel. Pro případná další zastavení dodávek by ČR měla vypracovat plán úsporných a racionalizačních opatření, která eliminují podobná rizika, uvedl.

Lidovky.cz