11. července 2011 19:50 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nad Itálií se stahují mraky. Její dluh připomíná Řecko

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: ČTK/AP

BRUSEL Představitelé Evropské unie se mimořádně sešli v Bruselu. Důvodem jsou obavy, že dluhová krize v Evropě se nyní rozšíří do Itálie. Představitelé eurozóny také jednají o další pomoci pro Řecko.

O krizové situaci v eurozóně mimořádně jednali šéfové unijních institucí. Ze setkání prezidenta EU Hermana Van Rompuye, šéfa Evropské komise José Barrosa, šéfa ECB Jeana-Clauda Tricheta a dalších však není znám žádný závěr.

Na finančních trzích se totiž minulý týden objevily obavy, že dluhová krize se začala šířit do Itálie, jejíž státní dluh je úrovní 120 procent HDP druhý nejvyšší v EU hned po Řecku.

Pod tlakem italských problémů dnes prudce oslabují burzy v celé Evropě, šéfové státních pokladen však situaci za nijak dramatickou nepovažují. Alespoň podle svých vyjádření.

"Itálie je uprostřed rozpočtových rozhodnutí, která nejsou jednoduchá, ale návrh představený italským ministrem financí je velmi přesvědčivý. Nemám žádné pochybnosti, že Itálie přijme správná rozhodnutí. To je všechno. Je to jen vzrušení před podobnými setkáními, neměli bychom to brát příliš vážně. Itálie je na správné cestě," uvedl německý ministr financí Wolfgang Schäuble.

Kde sehnat peníze pro Řecko?

Ministři financí eurozóny také jednají o novém záchranném programu pro Řecko. Země potřebuje další peníze do poloviny září, jinak jí opět hrozí bankrot.

Eurozóna a Mezinárodní měnový fond již loni slíbily Řekům 110 miliard eur (zhruba 2,7 bilionu Kč), ale tato částka nestačí jejich potřeby při financování státního dluhu pokrýt. Navíc je oproti původním očekáváním vyloučené, že by se země v nejbližších letech vrátila na finanční trhy.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!