15. září 2014 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Skotské referendum může ovlivnit trhy po celém světě

Ano samostatnému Skotsku! Setkání stoupenců odtržení Skotska od Británie. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ano samostatnému Skotsku! Setkání stoupenců odtržení Skotska od Británie. | foto: Reuters

LONDÝN Investoři by neměli mylně předpokládat, že se dopady nadcházejícího skotského referenda omezí jen na Británii. S odvoláním na analytiky to napsal zpravodajský server CNBC.

Obyvatelé Skotska v referendu mají odpovědět na otázku, zda chtějí být nezávislí na Británii. Až do nedávna se očekával výsledek "ne". Ale minulý týden zveřejnil list Sunday Times průzkum veřejného mínění, podle nějž se ručička názoru přiklonila k "ano" - hlasovalo by tak 51 procent dotázaných.

Pokud se Skotsko rozvede s Británií, bude to mít širší dopady na světové globální trhy, tvrdí Evan Lucas, odborník na tržní strategie společnosti IG.

ČTĚTE TAKÉ:

"Zatím to ovlivnilo jen akcie a měny napojené na Skotsko. Ale pokud Skotsko opustí Británii, možné bude úplně všechno a ve hře bude spousta scénářů... nemůžeme jednoduše předpovědět, jak velké následky to bude mít," dodal.

Hlasování pro odtržení by vedlo k jednání o tom, zda si Skotové ponechají libru coby svou měnu; pokud ne, ohrozí tím měnovou unii. A navíc by se následně zvýšil současný britský účetní deficit, pokud by Británie ztratila 90 procent zásob ropy a zemního plynu, jimiž disponují Skoti.

Dominový efekt napříč kontinenty

"Bude to mít dopad i na Asii. Problematickou otázkou je, jak to početně vyjádřit," uvedl Vishnu Varathan, tržní ekonom banky Mizuho Corporate. Případné odtržení Skotska od Británie by ovlivnilo asijské investice dvěma způsoby, dodal.

"Pokud dojde ke kolísání výnosů z cenných papírů, bude to mít dominový efekt na výnosy napříč světovými trhy," řekl Varathan. "Mnoho asijských investorů má napojení na britské a ve Skotsku sídlící finanční ústavy včetně bank či pojišťoven. Tyto instituce rovněž vlastní asijská aktiva, kterých by se mohly chtít zbavit ve snaze získat finanční krytí," dodal.

Britské vládní dluhopisy v poslední době klesly. Podle Varathana by ale výnosy mohly stoupnout, pokud se referendum vysloví pro odtržení. Záležet podle něj bude na tom, jak se rozdělí aktiva a pasiva.

Dalším následkem případného "ano" ve skotském referendu může být to, že subjekty sídlící dosud ve Skotsku se budou poohlížet po jiném místě, kam se přesunout, uvedl Lucas. "Banky mohou hledat nový domov. Například Singapur by mohl být velmi atraktivním místem pro britské podniky zaměřené na asijské trhy." Ve dnech před hlasováním budou patrně akcie, měny i aktiva s vazbami na Skotsko nadále oslabovat, dodal Lucas.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz