23. září 2009 10:08 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Naděje pro padající Tatru: bude vyrábět auta pro armádu USA

Vojenská "tatrovka". | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vojenská "tatrovka". | foto: ČTK

KOPŘIVNICE Americkým šéfům kopřivnické Tatry se podařilo najít pro automobilku nové, lukrativní odbytiště. Firma bude vyrábět auta společně s americkým výrobcem vojenských vozidel Navistar Defense. Tatra pro novou řadu terénních nákladních vozů dodá podvozky a nápravy.

O dohodě, kterou obě firmy nedávno podepsaly, včera informovali zástupci Tatry.

Tatra a Navistar Defense, což je vojenská část globálního výrobce nákladních vozů firmy Navistar, mají podle dohody společně vyvinout a uvést na trh novou řadu terénních nákladních vozů Class 8. Při jejich výrobě budou používány motory a komponenty Navistar, zatímco podvozek a systém zavěšení a odpružení náprav bude z kopřivnické továrny.

Vozidla budou prodávána ve spolupráci s Navistar Defense na všech trzích Severní Ameriky, což podle Tatry zahrnuje všechny vojenské složky USA a veškeré zahraniční vojenské obchody financované vládou Spojených států po celém světě.

Tatra a Navistar se také dohodly společně uvádět na trh a prodávat nákladní vozy Navistar Tatra na svých stávajících trzích po celém světě.

Tato smlouva také umožňuje Tatře nakupovat díly a komponenty pro tatrovácké nákladní vozy určené pro trhy mimo Severní Ameriku prostřednictvím globální sítě dodavatelů společnosti Navistar.

Napojení na dodavatelskou základnu Navistaru předseda představenstva a generální ředitel Tatry Ronald Adams považuje za vynikající způsob ke snížení materiálových nákladů na všechny vozy Tatra. Podle něj to umožní Tatře uvádět své výrobky za příznivější ceny na stávajících i nových trzích.

"Toto je možná nejdůležitější strategická smlouva za posledních 20 let existence Tatry," dodal Adams s tím, že dokument souběžně pomáhá dosáhnout vyšších tržeb a nižších nákladů.

Podle Adamse nejde o žádný převod vlastnictví majetku. Jde o strategickou pracovní smlouvu mezi dvěma firmami, která stanoví podmínky pro spolupráci v oblasti konstrukce, technického vývoje, marketingu, prodeje, výroby, montáže a testování vozidel. "Každá z těchto činností bude prováděna společně jak v Tatře, tak v Navistaru," uvedl.

Smlouva byla podepsána teprve v těchto dnech, proto podle Adamse ještě neexistují žádné konkrétní zakázky. "Doufáme, že nákladní vozy Tatra s komponenty Navistaru i nákladní vozy Navistar-Tatra a Tatra-Navistar budou uvedeny na trh v prvním čtvrtletí roku 2010."

ČTK