17. dubna 2018 14:53 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nadměrná automatizace byla chyba, lidé jsou podceňováni, tvrdí Elon Musk

Šéf Tesly Elon Musk uznal svoji chybu při nadměrné automatizaci výroby... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf Tesly Elon Musk uznal svoji chybu při nadměrné automatizaci výroby... | foto: REUTERS/Joe Skipper

NEW YORK Tesla nesplňuje slibovanou produkci nového elektrického vozu Model 3. Kvůli nenaplněným plánům v prvním čtvrtletí roku proto Tesla přijala další zaměstnance. Majitel firmy Elon Musk označil nadměrnou automatizaci za chybu. Lidé jsou podle něj podceňováni, napsal na Twitteru. Tesla zároveň dočasně přeruší výrobu svého elektromobilu.

„Ano, nadměrná automatizace v Tesle byla chybou. Přesněji, mou chybou. Lidé jsou podceňováni,“ odpověděl Elon Musk, šéf společností SpaceX a Tesla, na tweet Tima Wigginse, reportéra The Wall Street Journal.

Elon Musk potvrdil, že automatizace zbrzdila produkci elektromobilu Model 3. Tesla předpokládala, že do konce loňského roku bude vyrábět 5000 vozů týdně. Předurčený cíl ale firma nenaplnila, ambiciózní plány tak musela několikrát posunout a snížit. Nyní výrábí Tesla kolem 2000 vozů týdně a snaží se produkci zvýšit na 2500 aut za týden.

V reportáži televize CBS Elon Musk na otázku, zda robotizace zpomalila výrobu uvedl: „Ano, měli jsme bláznivou složitou síť pásů a nefungovalo to. Takže jsme od toho upustili a zbavili se jich.“

Další přerušení výroby

Společnost Tesla kvůli problémům dočasně přerušila montáž Modelu 3, který je prvním vozem automobilky určeným pro masový trh. Firma se již delší dobu potýká s problémy při navýšení výroby svého nového sedanu a letos musela přerušit výrobu v kalifornském závodě ve Fremontu již v únoru. 

Původní verze Modelu 3 představená roku 2016, jehož prodej byla odložena.
Společnost Tesla Motors představila Model 3. Začne jej ale prodávat až na konci...

Tesla podle internetového zpravodajského serveru BuzzFeed informovala zaměstnance, že přerušení výroby bude trvat čtyři až pět dnů. Zaměstnanci si na tuto dobu buď mají vybrat dovolenou, nebo dostanou neplacené volno.

Automobilky obvykle zastavují nebo zpomalují výrobu nových modelů, aby vyřešily problémy s výrobním systémem. Podle některých analytiků však Tesla zkrátila testování výrobní linky, aby se dostala na trh rychleji, a právě to mohlo způsobit počáteční výrobní problémy, napsala agentura Reuters.

pkPatrik Kozlík, ČTK

PORADÍME: Jak vybrat zimní boty pro děti?
PORADÍME: Jak vybrat zimní boty pro děti?

Zima pomalu, ale jistě klepe na dveře, a proto je nejvyšší čas myslet na zimní obutí vašeho dítěte. Dětská nožka roste rychlostí blesku, a tak se každoročnímu nákupu sezónní obuvi nevyhnete.