8. dubna 2010 11:21 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nadšení Britové věří, že jim vítězství ve fotbale zachrání ekonomiku

Nadšení Britové věří, že jim vítězství ve fotbale zachrání ekonomiku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nadšení Britové věří, že jim vítězství ve fotbale zachrání ekonomiku | foto: Shutterstock

PRAHA/LONDÝN Vítězství Anglie na letošním mistrovství světa ve fotbale by pomohlo podle pětiny Britů dostat ekonomiku z propadu a zmírnit dopady finanční krize. Vyplývá to z průzkumu společnosti PricewaterhouseCoopers (PwC). Mistrovství světa ve fotbale se uskuteční letos v červnu v Jihoafrické republice.

V případě vítězství Anglie téměř 15 procent Britů podle průzkumu hodlá více utrácet. Peníze plánují utratit například za oslavy v barech a restauracích nebo za nákup nového zboží do domácnosti či oblečení. Desetina Britů zároveň předpokládá, že v souvislosti s fotbalem stráví více času v barech a restauracích nebo si nakoupí zásoby v obchodech, aby mohli sledovat fotbal doma.

"Vítězství v globálním sportovním turnaji jako je například mistrovství světa ve fotbale má významný dopad na spotřebitelské útraty, a tím i na hrubý domácí produkt," uvedla Julie Clarková z PwC.

Studie PwC rovněž uvádí, že v souvislosti s mistrovstvím světa stoupne počet sázek. Pravidelně sází pět procent Britů, dalších sedm procent zamýšlí sázet v době mistrovství světa. Počet sázejících se tak podle PwC v té době zdvojnásobí.

ČTK