Pátek 26. února 2021svátek má Dorota 0 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Na přání zákazníka. Nadšený lyžař z Krkonoš vyrábí designové lyže

Mikyska počítá, že po pěti letech investic v řádech statisíců korun by se letos náklady měly začít vracet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mikyska počítá, že po pěti letech investic v řádech statisíců korun by se letos náklady měly začít vracet. | foto: ČTK

PRAHA Designové lyže přímo na míru pro každého zájemce podle jeho tělesné konstrukce, fyzických schopností i odvahy, s jakou se pouští ze svahu, vyrábí ve své dílně kousek za Prahou nadšený lyžař a rodák z Trutnova Richard Mikyska. Touha po tom, aby mu práce byla i zábavou, a snaha o vzkříšení ruční práce v době, kdy drtivá většina věcí je vyráběna strojově, ho přivedla k výrobě sportovního náčiní, které může být funkčně zábavné i krásné.

Mikyskovy lyže, ve kterých se při výrobě kombinuje dřevo s karbonem a titanalem, tedy slitinou na bázi hliníku, mají značku Carbonski. Po několika letech vývoje nejprve lyže testoval na sobě a svých přátelích. Druhým rokem se už ale prodávají přes internet a od nového roku budou i v některých kamenných obchodech.

Mikyskovy lyže, ve kterých se při výrobě kombinuje dřevo s karbonem a titanalem, tedy slitinou na bázi hliníku, mají značku Carbonski.

Mikyska počítá, že po pěti letech investic v řádech statisíců korun by se letos náklady měly začít vracet. "Jeden typ lyže s vývojem a testováním stojí přes 200.000 korun, aby mohl jít do výroby. Karbon je přibližně desetkrát dražší než sklolaminát a dřeva, která používám, také patří k těm dražším," řekl ČTK. V Česku není sám, kdo se podobnou výrobou zabývá, většinou ale jde o týmovou práci. Mikyska stojí u každé lyže sám od výroby formy po finální produkt.

Na přání zákazníka

Vedle klasické produkce a designu, v němž lyže vyjdou na přibližně 20.000 korun, vyrábí značka Carbonski také lyže v designu na přání zákazníka, zdobené vyřezávanými dýhami nebo dokonce drahým kameny. Lyže vyrobené z karbonu jsou lehké a díky jeho unikátním vlastnostem podle Mikysky lyžař lépe lyže ovládá.

"Třeba naše lyže pro ženy je o půl kilogramu lehčí než lyže klasická, to lyžařky při cestě na vlek i na svahu jistě ocení," řekl. Tvrdí, že Carbonski jsou jedny z nejlehčích lyží, které tuzemský trh nabízí.

Příprava lyží začíná výrobou šablony z hliníkového plechu a tvrzeného papíru. Základ lyže - jádro - vzniká slepením dlouhých a úzkých dřevěných lamel. Tomu, kdo chce mít lyži lehčí a měkčí, tvoří jádro s převahou měkčího a lehčího dřeva paulovnie, naopak tvrdší dřevo jasanu a buku je pro výkonnostního sportovce.

Slepením dřev vznikne jádro, které se uzavře do rámu jako tenisová raketa. "To spousta firem nedělá, ale lyže má tak daleko větší pevnost," vysvětlil. Na vyfrézované jádro se vrství karbon, lyže se nakonec vylisuje. Provádějí se také zátěžové testy a porovnávací zkoušky.

Designové lyže přímo na míru pro každého zájemce podle jeho tělesné konstrukce, fyzických schopností i odvahy, s jakou se pouští ze svahu, vyrábí ve své dílně kousek za Prahou nadšený lyžař a rodák z Trutnova Richard Mikyska.

Výrobě lyží na zakázku se věnují i další tuzemské firmy, v Evropě jich je více, tradici má tento způsob třeba v Itálii nebo Švýcarsku. Už přes rok se prodávají designové lyže navržené studiem Tobyšlo, malosériově je vyrábí lyžařská značka Lusti.

"Tvar lyží je ale většinou daný, protože vyrobit formu je drahé. Často ale vyrábíme lyže třeba s obrázkem, který si zákazník dodá," řekl ČTK jednatel společnosti Galus Industries Milan Luštinec. Proti statisícovým produkcím globálních značek jeho firma prodá lyží pod značkou Lusti ročně řádově tisíce.

,

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Jan Beneš, přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Tudy ne, přátelé! Příběh dvou turbínových lokomotiv Škoda byl plný řevu a ohně

Turbínová lokomotiva Škoda typ 1 TLo (označení lokomotivní řady ČSD podle... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lokomotivy se spalovací turbínou se v padesátých letech zdály být docela dobrý nápad. I v plzeňské Škodovce jeden typ...