24. února 2011 21:30 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nafta opět míří vzhůru, zdražení plánují i cestovní kanceláře

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Cestovní kancelář Fischer oznámila zdražení zájezdů kvůli drahé ropě, nahoru už postupně jdou i ceny benzinu u českých pump. Vše kvůli drahé ropě.

"Od 1. března dojde ke zvýšení cen všech zájezdů v průměru o 300 až 500 korun na osobu. Výše zdražení bude záviset na vzdálenosti jednotlivých destinací," oznámil mluvčí společnosti Dan Plovajko. Zájezd pro rodinu s dvěma dětmi, což je typický zájezd, který je u cestovních kanceláří kupován, se tak prodraží až o dva tisíce korun. Zvýšení cen se vztahuje na zájezdy v nadcházející letní sezoně i pobyty s odlety v březnu a dubnu. Nedotkne se klientů, kteří mají zájezd již zakoupený nebo závazně zarezervovaný, a to do konce zimní sezony i pro letošní letní sezonu.

Další cestovní kanceláře se zatím nepřidávají. "Prioritou je nyní zdárný prodej zájezdů na první chvíli. Zdražení zájezdů by tento prodej narušilo," řekl mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura. Podle něj přicházejí úvahy ohledně zdražení zájezdů na pořad dne pouze v případě, že by enormní nárůst ceny ropy pokračoval.

Postupné zdražování benzinu však již začalo a další bude v nejbližších dnech pokračovat. "Někteří producenti a skladovatelé již připouštějí, že by ke zdražení mohlo dojít již tento pátek," uvedl pro Lidové noviny Ivan Indráček, předseda Asociace čerpacích stanic. Podle něj by u motorové nafty mělo dojít ke zvýšení ceny o 30 haléřů.

Analytik společnosti Colosseum Boris Tomčiak však říká: "Očekáváme zdražení o 50 haléřů, ale teprve až dojdou zásoby. Tedy přibližně v půlce příštího týdne."

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!