20. srpna 2013 12:11 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nahlašte korupci, vyzývá státní agentura. Zřídila anonymní linku

Korupce (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Korupce (ilustrační foto) | foto: Lidové noviny

PRAHA Státní agentura CzechInvest zřídila anonymní telefonní linku a internetový portál, kde mohou klienti, dodavatelé a zaměstnanci agentury oznámit korupční či nezákonné jednání.

"Česká republika v hodnocení míry korupce obsazuje trvale přední příčky, zavedením forenzní linky a portálu ukazujeme, že tento problém vnímáme a chceme s ním něco dělat," uvedl generální ředitel agentury Marian Piecha.

S přípravou projektu začala agentura CzechInvest před půl rokem, kdy ještě agenturu vedl Petr Očko, ředitel sekce fondů EU ministerstva průmyslu a obchodu. Nezávislost a anonymita systému podle agentury zajišťuje to, že systém je provozován třetí stranou, která zároveň zaručuje, že nedojde ke zneužití informací, osobních údajů a šíření pomluv.

ČTĚTE TAKÉ:

"Zavést forenzní linku a portál bylo logické rozhodnutí, jehož cílem je dále zvýšit transparentnost fungování agentury. CzechInvest tak dává jednoznačně najevo, že má vůli případná pochybení svých zaměstnanců řešit, což zvedá jeho důvěryhodnost v očích klientů a partnerů," dodal Piecha.

CzechInvest uvádí, že forenzní linka představuje jeden z nejsilnějších preventivních a detekčních nástrojů neetického a protiprávního jednání fungujících na principu Whistle Blowing programů, které jsou ve světě nedílnou součástí kontrolního prostředí jak privátních společností, tak veřejných subjektů a státní správy.

Whistle blowing

Whistle blowing (doslova hvízdání na píšťalku) je označení pro situaci, kdy zaměstnanci státní správy nebo velkých firem upozorní na trestné nebo podezřelé jednání, o kterém se dozvěděli jen díky svému postavení a interním informacím.

Whistle blowing může v různých zemích upravovat zákon, který určí, jaká oznamovateli po dobu kauzy náleží míra ochrany. V Česku takový zákon neexistuje.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!