26. února 2013 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nahlédněte do útrob domu, který topí podle toho, co právě děláte

Úl – centrála společnosti Schneider Electric získala nejlepší hodnocení BREEAM. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Úl – centrála společnosti Schneider Electric získala nejlepší hodnocení BREEAM. | foto: Schneider Electric

PAŘÍŽ Dům na předměstí Paříže dokáže zjistit, co zaměstnanci v kancelářích či na chodbách právě dělají a podle toho regulovat spotřebu energie. Kanceláře s příznačným jménem Úl, nyní získaly potvrzení o tom, že jsou v současnosti nejekologičtější budovou světa.

Budova byla za svou inteligenci a ekologičnost oceněna mezinárodní komisí, která jí udělila nejvyšší hodnocení v certifikátu BREEAM. Zaměstnanci společnosti Schneider Electric, která v budově sídlí, mají bezkontaktní karty vybavené radiofrekvenční technologií RFID.

Systém řízení budovy je automaticky zaznamená při příchodu či odchodu z kanceláře, což v praxi znamená, že systém osvětlení, regulace vytápění, větrání a klimatizace automaticky zareaguje na počet osob v místnosti.

Parkoviště pro firemní elektromobily.

Parkoviště pro firemní elektromobily.

Centrální systém budovu monitoruje a analyzuje. Sám od sebe tak snižuje spotřebu energie podle potřeby. Nemůže se tak stát, že by bylo omylem přetopeno, svítilo se zbytečně, nebo se plýtvalo vodou.

Budova nejen sama šetří, zároveň je tak šetrnější k životnímu prostředí. Samozřejmostí je snížení výkonu topení v případě, že personál omylem nechá v místnosti otevřené okno.

ČTĚTE TAKÉ:

Certifikát BREEAM je ekologické hodnocení budov, které se používá od roku 1990. Po celém světě se jím pyšní na 200 tisíc budov. Speciální komise se při šetření šetrnosti budov zaměřuje zejména na nakládání s energiemi či vodou, nebo užití materiálů, znečištění dopravou v okolí.

Jedním z hodnocených kritérií je i vnitřní prostředí, posuzuje se tedy i zdravé a pohodlné bytí v objektu. Francouzský Úl je zatím první budovou, která získala ve své kategorii nejlepší hodnocení podle nejnovějších přísnějších kritérií.

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!